Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wspólnie dbają o historię Ziemi Legnickiej

LEGNICKIE POLE. Wójt Rafał Plezia spotkał się z Piotrem Karwanem, radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, aby omówić plany związane z zaplanowaną na 2022 r. rekonstrukcją Bitwy pod Legnickim Polem. Samorządowcy rozmawiali również o innych inicjatywach związanych z upamiętnieniem tego wydarzenia oraz historii rodziny Piastów.

Wspólnie dbają o historię Ziemi Legnickiej

Gdy Jan Paweł II stanął na legnickiej ziemi, określił Bitwę pod Legnickim Polem jako jedną z ważniejszych w dziejach Europy. W homilii wygłoszonej w 1991 roku w Koszalinie zestawił ją wręcz na równi z wiktorią wiedeńską i zwycięską Bitwą Warszawską z 1920 roku. Ziemia legnicka to miejsce historyczne – miejsce, na którym książę piastowski Henryk II Pobożny, stawił czoło najeźdźcom ze wschodu wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi.

Dbający o pamięć o tej bitwie, dzięki staraniom wójta Rafała Plezi i radnego Piotra Karwana mieszkańcy  gminy: Marek Mojecki, Dariusz Dembiński, Jarosław Janowski, Krzysztof Pisarski uhonorowani zostali przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Srebrnymi Odznakami Honorowymi “Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

Poza rekonstrukcją bitwy z 1241 roku podejmowanych jest wiele inicjatyw związanych upamiętnieniem naszych władców, żyjących przed laty na tych ziemiach. W Legnicy od kilku lat trwają zabiegi o to, aby w godnym miejscu stanął pomnik Henryka II Pobożnego, a jednym z pomysłodawców tej inicjatywy jest Andrzej Lorenc, legnicki radny. Przez lata na Placu Słowiańskim stał pomnik pomnik tzw. wdzięczności dla Armii Radzieckiej.

- Starania o beatyfikację Henryka II Pobożnego trwały przez wiele lat, skupiły one i połączyły we wspólnych działaniach wiele osób: świeckich i duchownych. Nie sposób nie wspomnieć tu o Stanisławie Potyczu i ks. Adamie Drożdżu, którym w tym roku specjalną uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nadano Złote Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego - podkreśla radny Piotr Karwan, który o te odznaki wnioskował.

- To pokazuje, że historia związana z naszą gminą jest znana i dostrzegana na całym Dolnym Śląsku, a co jeszcze ważniejsze, że skupia się wokół niej wiele cennych inicjatyw, za którymi stoją ludzie dzięki którym one się urzeczywistniają - zaznacza Rafał Plezia Wójt Gminy Legnickie Pole.

Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku będziemy w Legnickim Polu mogli podziwiać niezwykłą inscenizację.

Powiązane wpisy