Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Sukces akcji "Złoty wąs" (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. Podsumowanie kampanii „Dolnośląski Złoty Wąs”, która realizowana była w ośrodkach zdrowia w Legnickim Polu, Tyńcu Legnickim oraz w Chojnowie odbyło się 10 grudnia br. podczas zorganizowanej w naszym Starostwie konferencji, w której udział wzięli: Starosta Legnicki Adam Babuśki, Radny Paweł Grabek, Wójt Gminy Legnickie Pole Rafał Plezia, Dyrektor Gminnej Przychodni Zdrowia w Legnickim Polu Agnieszka Tabiszewska oraz Prezes Fundacji Forum Mężczyzn Sebastian Kwietoń. – Cieszyłem mnie jako gospodarza powiatu  fakt, że ta kampania prowadzona była właśnie na terenie powiatu legnickiego. To jest też okazja zwłaszcza dla nas, by przypomnieć, że oprócz koronawirusa, są jeszcze inne groźne choroby i nawet w tym trudnym czasie nie możemy o tym zapominać, a profilaktyka jest najlepszym rozwiązaniem. Sam też skorzystałem z tych badań i zachęcam innych mężczyzn do przebadania się u lekarzy specjalistów – podsumował prozdrowotną kampanię starosta legnicki, Adam Babuśka.

Sukces akcji "Złoty wąs" (FOTO)

Troska o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszego regionu do priorytety dla Władz Powiatu Legnickiego. Objęta Patronatem Honorowym Starosty Legnickiego Adama Babuśki skierowana do panów po 40-tce kampania „ Dolnośląski Złoty Wąs”, podczas której można było skorzystać z pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, których udzielał dr Paweł Grabek to krok w stronę zmiany podejścia do męskich nowotworów jako wstydliwego, intymnego tematu. Bo przecież powszechnie wiadomo, ze lepiej zapobiegać niż leczyć, a rak prostaty i jąder to pod względem częstotliwości najczęściej występujące nowotwory u mężczyzn. Z badania w naszym powiecie skorzystało 186 mężczyzn. Wyniki 11 % badanych wzbudziły niepokój onkologiczny, a 4.3% wymagało dodatkowych konsultacji.

- Był to szeroki panel badań pod kątem nowotworów stricte męskich, było badanie PSA dotyczący nowotworu prostaty, badanie testosteronu. Był też badania sprawdzające funkcję nerek, wątroby. Mężczyźni chętnie wzięli udział w tych badaniach i chętnie zgłaszali się na konsultacje, co nas ogromnie cieszy – mówił lekarz specjalista Paweł Grabek

Kampania cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a same zaproszenia rozeszły się w ciągu tygodnia. Warto zaznaczyć, że wczesne wykrycie zmian cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Akcja ma na celu przełamać wstyd i przebić się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich i przypomnieć, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.

{gallery}galeria/wydarzenia/10-12-21-zloty-was-fot-rp{/gallery}

Powiązane wpisy