WYBORY. Sylwetki kandydatów na wójta gminy Kunice
POWIAT LEGNICKI. W najbliższą niedzielę w gminie Kunice odbędzie się święto demokracji. Po tym, jak z funkcji wójta odwołany został Zdzisław Tersa, a mandaty stracili też radni, wszystkie oczy w regionie zwrócone są na tę właśnie gminę. My poprosiliśmy wszystkich kandydatów na wójta o wypełnienie krótkiego kwestionariusza. Da to szansę, choć w pigułce, poznać każdego z nich.
W wyborach kandydatami na wójta są: Jacek Kiełb, Józef Pieróg, Artur Smęt i Elżbieta Stępień. Każda z tych osób odpowiedziała na naszą prośbę o wypełnienie kwestionariusza (publikujemy je w kolejności alfabetycznej).
JACEK KIEŁB
Data urodzenia: 31 maja 1979 rok.
Wykształcenie: wyższe, Integracja Europejska i Polityka Regionalna, Uniwersytet Wrocławski studia podyplomowe - Zarządzenie Zasobami Ludzkimi, MBA Administracja Publiczna.
Aktualne miejsce pracy i stanowisko: członek Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg S.A.
Poprzednie miejsce pracy i stanowisko: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, kierownik Działu Administracyjnego.
Doświadczenie samorządowe: od 2011 do 2018 radny Rady Miejskiej Legnicy, 2014-2016 wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, członek Komisji Budżetowej i Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.
Czy ma Pan zamiar mieć zastępcę wójta? Nie. Nie należy mnożyć stanowisk i rozmywać odpowiedzialności.
Jaki ma Pan pomysł na ZUK(Zakład Usług Komunalnych)? Najpilniejszą sprawą jest cena wody i dopłat, przeprowadzenie audytu i analizy działalności ZUK – wtedy podejmiemy decyzję skonsultowaną z mieszkańcami: zlikwidować, przekształcić, powołać nowy podmiot lub zlecić podmiotom zewnętrznym np. LPWiK lub ZK Lisowice. Ta Infrastruktura wymaga stałych nakładów i inwestycji. W ciągu ostatnich trzech dekad podwoiła się liczba mieszkańców gminy. Potrzeba nowego planu inwestycyjnego, bo za chwilę obecna sieć wod-kan będzie niewydolna. Konieczny jest nowy plany rozwojowy i szczegółowy harmonogram prac.
Priorytetem na tę kadencję jest...? Zmiana w podejściu do spraw mieszkańców, przyjazny urząd, przeprowadzenie audytu w gminie, niższe opłat za wodę i śmieci, zmniejszenie zadłużenia, przygotowanie wniosków do pozyskania środków zewnętrznych na projekty: ciągi rowerowo-piesze, drogi, zwiększenie dostępności mieszkańców do lekarzy specjalistów, stworzenie centrum rehabilitacyjnego w budynku po byłym banku, negocjacje z KOWR w sprawie gruntów pod budowę obiektu szkolno-sportowego. Wiem jak skutecznie pozyskiwać fundusze - w ostaniem czasie, razem z zespołem, pozyskałem 70 mln zł dla przedsiębiorców.
JÓZEF PIERÓG
Data urodzenia: 4 marca 1956 rok.
Wykształcenie: Akademia Rolnicza we Wrocławiu - mgr inż.; podyplomowe: Bankowość i Finanse - Akademia Ekonomiczna; Licencja Nr 495 Doradcy Restrukturyzacyjnego, upoważniająca do prowadzenia postępowań upadłościowych, naprawczych sanacyjnych i restrukturyzacyjnych wydana przez Ministra Sprawiedliwości; Dyplom ukończenia Szkolenia upoważniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa; Technikum Pszczelarskie.
Aktualne miejsce pracy i stanowisko: emeryt, własne, rodzinne gospodarstwo rolne.
Poprzednie miejsce pracy i stanowisko: „Energetyka” sp. z o.o. w Lubinie - Główny specjalista ds. zarządzania majątkiem.
Doświadczenie samorządowe: praca w Urzędzie Gminy Kunice - 4 lata, 2 kadencje (1990-1998) radny Gminy Kunice (Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Kunice), praca w administracji państwowej (Urząd Wojewódzki w Legnicy - 11 lat).
Czy ma Pan zamiar mieć zastępcę wójta? Nie mam zamiaru powoływać zastępcy Wójta Gminy Kunice.
Jaki ma Pan pomysł na ZUK? Zgodnie z wolą mieszkańców naszej Gminy wyrażoną w referendum, uważam, że należy podjąć działania zmierzające do „przekształcenia” ZUK Kunice w zakład budżetowy. Przeprowadzenie audytu dot. sytuacji ekonomiczno-prawnej Spółki, pozwoli wskazać najkorzystniejszą ścieżkę takiego przekształcenia.
Rozwiązanie to ograniczy koszty ogólne zarządu, które w wydatkach stanowią bardzo poważną pozycję, a także zabezpieczy nasze urządzenia wod-kan, przed przejęciem przez obcy podmiot, np. na skutek nadmiernego zadłużenia. Uzyskamy ponowny nadzór nad wydatkami, w ramach dyscypliny budżetowej.
Priorytetem na tę kadencję jest…? Powołanie do życia Zakładu Budżetowego, który zastąpi ZUK Kunice. Prace koncepcyjne dotyczące budowy nowego kompleksu szkolno-sportowego w Kunicach. Podniesienie jakości obsługi leczniczej poprzez lepszą organizację pracy Ośrodka Zdrowia w Kunicach. Rozwój agroturystyki, ścieżek rowerowych jako element rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Powrót do Urzędu Gminy przyjaznego mieszkańcom. Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
Aktywizacja mieszkańców poprzez uczestnictwo w zespołach doradczych RG, na wczesnym etapie realizacji projektów ich dotyczących.
ARTUR SMĘT
Data urodzenia: 16 maja 1979 rok.
Wykształcenie: wyższe magisterskie, administracja na Uniwersytecie Wrocławskim.
Aktualne miejsce pracy i stanowisko: "Energetyka sp. z o.o.", Główny specjalista ds. obrotu produktami naftowymi, wcześniej główny specjalista ds. budowy sieci sprzedaży oraz dyrektor handlowy.
Poprzednie miejsce pracy i stanowisko: Przedsiębiorstwo Technicznej Obsługi Przemysłu Gamtech - dyrektor regionu.
Doświadczenie samorządowe: radny rady powiatu legnickiego obecnej kadencji (przewodniczący Komisji Rozwoju i Budżetu, Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej.
Czy ma Pan zamiar mieć zastępcę wójta? Na tę chwilę nie mam zamiaru. Nie wykluczam w razie potrzeby.
Jaki ma Pan pomysł na ZUK? Nie dla audytu powstania spółki (był zrobiony). Sprawdzę wydatki faktyczne poniesione od powstania ZUK - obecna taryfa była liczona w dużej mierze na prognozach (obecna taryfa jest ważna do końca roku czyli w czerwcu musimy rozpocząć liczenie nowej taryfy biorąc pod uwagę realną kalkulację cen opartej na pełnych kosztach) jeżeli nowa taryfa będzie niższa a trend będzie nadal wskazywał na obniżkę kosztów i wzrost zysków z działalności zewnętrznej to ZUK będę chciał zostawić i rozszerzać zakres jej działalności a jak nie to będę szukał innego rozwiązania. Nie będę chciał drugiego Hemiz czyli pośrednika i operatora zewnętrznego. Ważna będzie też analiza porównawcza sposobu pracy, efektywności, zadowolenia mieszkańców z pracy Hemiz oraz ZUK. Ważna będzie analiza możliwości rozwoju ZUK oraz plany inwestycyjne co przełoży się na ocenę porównawczą spółki i zakładu budżetowego.
Priorytetem na tę kadencję jest...? Uporządkowanie sytuacji pomiędzy Hemiz a mieszkańcami oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców - zakończenie zawierania umów z pozostałymi odbiorcami, którzy umowy nadal nie zawarli. Wykorzystanie pozyskanych środków zewnętrznych na inwestycje oraz pozyskanie kolejnych (drogi, chodniki, oświetlenie, gospodarka wod-kan). Przywrócenie dopłat do wody i ścieków a w między czasie wyliczenie nowej taryfy i podjęcie decyzji dot. przyszłości ZUK, przyłączenie Kunic, Ziemnic i Grzybian do wody z Lisowic (jedna tańsza taryfa). Definitywnie zamknięcie tematu spalarni. Obniżenie kosztów (energia, odpady, woda i ścieki). Zwiększenie wpływów z PIT i CIT. Monitoring gminy itd.
ELŻBIETA STĘPIEŃ
Data urodzenia: 23 września 1978 rok.
Wykształcenie: Wyższe ekonomiczne oraz z zakresu zarządzania MBA. Studia wyższe ukończone na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, specjalność: Finanse przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego. Tytuł Master of Bussines Administration (MBA) nadany przez WSH we Wrocławiu i HHL Leipzig Graduate School of Management.
Aktualne miejsce pracy i stanowisko: Manager projektu „Rewitalizacja szlaku Via Reggia na terenie powiatu legnickiego” - działalność pro publico bono. Doradca w zakresie wdrażania Lean Management w jednostkach oświatowych niepublicznych.
Poprzednie miejsce pracy i stanowisko: Posłanka na Sejm VIII Kadencji w okresie 2015-2019.
Doświadczenie samorządowe: Radna Gminy Kunice w kadencji 2010-2014.
Czy ma Pani zamiar mieć zastępcę wójta? Nie przewiduję stanowiska zastępcy wójta.
Jaki ma Pani pomysł na ZUK? Przeprowadzenie rzetelnego audytu w Zakładzie Usług Komunalnych Kunice Sp. z o.o., przedstawienie tego dokumentu Mieszkańcom i wspólne podjęcie decyzji w Konsultacjach społecznych co do przyszłości tej spółki.
Priorytetem na tę kadencję jest...? Przede wszystkim otwarcie Urzędu dla Mieszkańców naszej Gminy, dialog i transparentność. Współpraca w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na wsparcie rozwoju Gminy. Najważniejsze dla mnie jest zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, stąd w programie mojego Komitetu Wyborczego „Wspólnie dla Przyszłości Gminy Kunice” wiele inicjatyw właśnie z tego obszaru.
Wprowadzenie udogodnień dla Mieszkańców w zakresie z transportu publicznego i realizacji zadań w zakresie infrastruktury drogowej, światłowodowej i oświetleniowej. Troska o najmłodszych oraz seniorów, a także profilaktyka zdrowotna.