Święto muzyki akordeonowej w Prochowicach (FOTO)
PROCHOWICE. W niedzielę w Prochowicach odbyła się jubileuszową 5. Dolnośląską Rewię Akordeonową im. Michała Osiadacza. W tym roku podtytuł wydarzenia brzmiał „Miedziowa Rewia Akordeonowa”, nawiązując do regionu Zagłębia Miedziowego i 60-lecia KGHM. Święto akordeonistów i miłośników muzyki akordeonowej rozpoczęo się otwarciem wystaw w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu. Jan PLEWCZYŃSKI z Legnicy zaprezentował fragment swoich akordeonowych zbiorów wystawiając w POKiS-ie 40 instrumentów w tym najstarszą i najcenniejszą harmonię wiedeńską z XIX wieku. Z kolei Krzysztof KUŁACZ zaprezentował 100 zdjęć z poprzednich edycji Dolnośląskiej Rewii Akordeonowej. - Kiedy w 2017 roku startowaliśmy z Rewią nie przypuszczałam, że to będzie to przysłowiowy strzał w "10" - mówiła burmistrz Prochowic Alicja SIELICKA. - Celem wydarzenia było i jest przywracanie brzmienia tego instrumentu, które według muzyków jest uniwersalne. I okazało się, że w sercach i duszach mieszkańców naszego regionu harmonia gra bez przerwy...
Jak przystało na jubileuszową edycję- honorowy patronat nad Dolnośląską Rewią Akordeonową objął Starosta Legnicki - Adam BABUŚKA.
- Dla mnie to zaszczyt móc objąć patronat nad imprezą, która wpisuje się w tożsamość powiatu legnickiego, tożsamość Dolnego Sląska. W tożsamość zarówno regionu i mieszkańców Prochowic, Powiatu Legnickiego i całego Dolnego Śląska - mówił starosta Adam BABUŚKA. - To nie ten sam akordeon, jaki znamy ze spotkań towarzyskich. Dziś akordeoniści to wirtuozi występujący w charakterze solistów na koncertach filharmonicznych. Akordeon jest jednym z najprężniej rozwijających się instrumentów. Ustawicznie przybywa literatury, akordeon żywo obecny jest na estradach koncertowych w muzyce współczesnej, jazzowej czy folkowej. To jeden z najbardziej zakorzenionych w polskiej tradycji instrumentów. Prochowice organizując Rewię na stałe wpisały się w dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska.
Trzeba przyznać, że Rewia organizowana w Prochowicach ewolucje w pożądanym kierunku. Wsparcie wielu instytucji z Fundacją Polska Miedź na czele zaowocowało wieloma zjawiskami świadczącymi o rosnącym profesjonalizmie imprezy. Potężna scena na placu przed siedzibą POKiS-u, podest do tańczenia, zabezpieczenie od deszczu dla widzów. No i muzycy. Zaprezentowało się ich 15 a występ każdego wykonawcy był niesamowitym przeżyciem. Zagrali: Eugeniusz kapusta, Jan Plewczyński, Bogumił Sankiewicz,Witold Klocek, Kazimierz Cichoń, Janusz Kępa, zespół Perła, Jan Kołodyński, Lech Zięba, Maiej Klociński, Edmund Gacek, Joanna i Michał Olchowik oraz Petros Kirakosyan.
Gwiazdą wieczoru będzie duet krakowskiego akordeonisty i kompozytora Tomasza Drabiny oraz wokalistki Ewy Zgody, którzy wykonają „Tanga i szlagiery XX-lecia międzywojennego, z Warszawy, Buenos Aires i Paryża.” Ten duet wystąpił w Prochowicach już przed rokiem i mistrzowskie wykonanie wywarło ogromne wrażenie i artystyczne doznania na licznej widowni. Nic dziwnego w Prochowicach akordeonowego misterium w 2022 roku nikt sobie nie wyobrażał bez duetu Tomasz Drabina - Ewa Zgoda.
A burmistrz Alicja SIELICKA nie kryła, że ... - Cieszę się, że prochowicka Dolnośląska Rewia Akordeonowa cieszy się coraz większym uznaniem melomanów, zarówno tych z amatorskim zacięciem do tego instrumentu, jak i profesjonalistów. To miłe kiedy słyszy się komplementy pod adresem naszej imprezy. W naszym kraju taką wzorcową imprezą akordeonową jest Krakowski Festiwal Akordeonowy i mam nadzieję, że prędzej niż komukolwiek się wydaje postaramy się aby nasza Rewia miała renomę festiwalu w Krakowie.
Jedno jest pewne: w Prochowicach harmonia grać będzie do końca świata i....jeden dzień dłużej !
Fot.Zbigniew Jakubowski{gallery}galeria/kultura/18-09-22-akordeony-prochowice-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}