Była kopalnia żwiru miejscem składowania trujących odpadów?
GMINA CHOJNÓW. W związku z kolejnym zgłoszeniem pochodzącym od mieszkańca miasta Chojnowa dotyczącym rekultywacji wyrobiska po byłej żwirowni kruszywa w miejscowości Czernikowice materiałami niedozwolonymi, władze gminy Chojnów podjęła natychmiastowe czynności celem zbadania sprawy przez odpowiednie służby.
Bezpośrednio po otrzymaniu zgłoszenia podległe wójtowi Andrzejowi PYRZOWI służby podjęły szereg czynności sprawdzających zawiadomienie, a ponadto, samorząd Gminy Chojnów zdecydował o poinformowaniu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej), Starostwa Powiatowego w Legnicy, Wydziału ds. przestępczości gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, Inspekcji Transportu Drogowego, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który, zgodnie z kompetencjami, wydał zezwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5. Wójt Gminy Chojnów w trosce o środowisko i zdrowie mieszkańców polecił także pobranie próbek składowanych materiałów i wykonanie kolejnej kontroli opisywanego miejsca.
Wójt Gminy Chojnów złożył także zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Złotoryi o możliwości popełnienia przestępstwa w zakresie nielegalnego składania odpadów. Dodatkowo Gmina wystąpiła do firmy, z której przywożone są odpady z zapytaniem odnośnie ilości i jakości przekazanych materiałów wykorzystywanych do rekultywacji. W związku z odmową podania danych ponownie samorząd Gminy Chojnów zawiadomił WIOŚ.
Gmina Chojnów nawiązała także współpracę z niezależnym biegłym sądowym, specjalizującym się w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także zanieczyszczaniu i remediacji gleb oraz ocenie wpływu nielegalnych składowisk odpadów na poszczególne komponenty środowiska, zlecając wykonanie badania odpadów służących do rekultywacji wyrobiska w Czernikowicach.
Jak informuje Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska w ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania odpadów przez nieuczciwe podmioty gospodarujące odpadami. Odpady nielegalnie deponowane są na terenach leśnych, wyrobiskach poeksploatacyjnych, opuszczonych terenach przemysłowych. Duży problem stanowi również porzucanie odpadów przez nieuczciwe podmioty w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych.
W przypadku miejsc, gdzie znajdują się tereny wyrobisk poeksploatacyjnych dodatkowo występuje problem naruszenia prawa przy rekultywacji gruntów. Dotyczy on głównie rodzaju odpadów wykorzystywanych do tego celu. Podmioty, pod pozorem prowadzenia rekultywacji terenu, pozbywają się różnego rodzaju odpadów, które nie zostały dopuszczone do takiego wykorzystania.
Wszelkie nieprawidłowości związane z prowadzeniem procesu rekultywacji mogące naruszać przepisy ochrony środowiska, zapisy obowiązujących decyzji z zakresu gospodarki odpadami lub powodować zagrożenie dla życia, zdrowia oraz środowiska powinny być procedowane przez Urząd Marszałkowski lub Starostwo Powiatowe jako organy właściwe, które wydają decyzje z zakresu zezwolenia na przetwarzanie odpadów oraz kierunków rekultywacji terenu.
Dodatkowo zgodnie z ustawą z dn. 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1070 z późn. zm.). organem właściwym do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska, kontroli przestrzegania decyzji ustalających warunki korzystania ze środowiska oraz przestrzegania zakresu częstotliwości i sposobu prowadzenia pomiarów wielkości emisji i jej wpływu na stan środowiska oraz kontroli i przestrzegania przepisów ustawy o odpadach jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, który może w przypadku stwierdzenia naruszeń wystąpić z wnioskiem do właściwego organu o wszczęcie procedury administracyjnej z powodu naruszeń i ewentualne zastosowanie przepisów karnych lub administracyjnych kar pieniężnych.
- Apelujemy do mieszkańców o zachowanie spokoju, współpracę i umożliwienie działania odpowiednim służbom - apeluje wójt Andrzej PYRZ.
O dalszych czynnościach w tej sprawie i wynikach kontroli będziemy informować mieszkańców na bieżąco.