Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ptasia grypa przyniosła niechlubny rekord

PROCHOWICE. Ptasia grypa uderzyła w zagłębie drobiarskie w powiecie legnickim. W jednej z ferm w Prochowicach - w ramach walki z wirusem- trzeba było wybić 33 tysiące indyków. Teraz trzeba zrobić wszystko, by choroba nie dosięgła innych komercyjnych, ale i przydomowych gospodarstw.

Ptasia grypa przyniosła niechlubny rekord
fot. Wikipedia

Ptasia grypa w fermie w Prochowicach pojawiła się pod koniec ubiegłego roku. Służby weterynaryjne natychmiast ruszyły do akcji. Po potwierdzeniu badaniami obecności wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków, trzeba było wszystkie wybić i zutylizować. Akcji na taką skalę dotąd w powiecie legnickim nie było.

- Wyjechało ponad 10 tirów z załadunkiem do zakładu utylizacyjnego.Wszystko było organizowane pod nadzorem policji. Niestety, to był niechlubny rekord w historii naszego powiatu, co do ilości i wielkości ogniska. W samej fermie ubito blisko 33 tysiące indyków, a dokonano także uboju prewencyjnego w gospodarstwach przyzagrodowych na terenie Prochowic i przysiółka Chwalkowice. Niechlubny rekord polega również na tym, że ognisko trafiło w nasze zagłębie drobiarskie, gdzie mamy 39 dużych ferm komercyjnych- mówi Barbara Małecka- Salwach, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Legnicy.

Ze względu na wystąpienie ogniska ptasiej grypy w prochowickiej fermie wyznaczono w promieniu ponad 3 kilometrów obszar zapowietrzony, a w odległości co najmniej 10 km - obszar zagrożony ptasią grypą.

- Mój zespół jest podzielony na zespół, który zajmuje się tylko fermami, a drugi - gospodarstwami przyzagrodowymi. Wszystkie są odwiedzane, sprawdzamy, czy nie ma zwiększonych upadków, czy nie ma objawów nerwowych u ptaków, czy nie ma zmniejszenia spożycia paszy czy wody. Mamy już zakończone wizyty w obszarze zapowietrzonym, w zagrożony - ferm komercyjnych, a zostały jedynie gospdarstwa przyzagrodowe- dodaje Powiatowa Lekarz Weterynarii.

Zgodnie z zarządzeniem wojewody dolnośląskiego, na obszarach zapowietrzonym i zagrożonym, mieszkańcy muszą m.in. stosować się do zasad bioasekuracji:
̵ zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich,
̵ nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
̵ nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
̵ stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
̵ stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób,
̵ przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Powiązane wpisy