Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mają pomysły na 100-lecie odzyskania niepodległości

ZŁOTORYJA. Baszta Kowalska w biało-czerwonych barwach? Pracuje nad tym ośrodek kultury. Są też już inne pomysły na celebrację w Złotoryi setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rok 2018 w Złotoryi ma być rokiem w kolorach flagi narodowej.

Mają pomysły na 100-lecie odzyskania niepodległości

- Chcemy, żeby baszta, jeden z symboli Złotoryi, miała w tym wyjątkowym roku iluminację w naszych barwach narodowych – zapowiada Zbigniew Gruszczyński, dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji. Ale nie jest to jedyny pomysł na zaakcentowanie stulecia odzyskania niepodległości. – Biało-czerwona tym razem będzie palma wielkanocna, którą tradycyjnie stawiamy na pl. Reymonta podczas jarmarku świątecznego. Wkrótce na fasadzie ośrodka zawiśnie też długi na 8 metrów baner z hasłem „100 lat niepodległej Polski” i dwoma godłami: tym obecnym i tym z 1918 roku – dodaje dyrektor.

Nie żółto-zielony, ale biało-czerwony będzie też korowód mieszkańców na otwarcie Dni Złotoryi. Tym razem konkurs z nagrodami pieniężnymi ma promować właśnie te grupy, które zaprezentują się w strojach nawiązujących do barw narodowych.

W okresie wakacyjnym w Rynku ma stanąć wystawa fotograficzna pt. „Złotoryja w okresie niepodległości”. – Chodzi nam o pokazanie, jak zmieniało się miasto w latach 1945-2018, o uchwycenie ciekawych momentów z jego powojennej historii. Liczymy na wsparcie mieszkańców i zdjęcia archiwalne z ich prywatnych kolekcji. Materiały można już dostarczać do sekretariatu, zeskanujemy je i zwrócimy właścicielom, a ich nazwiska umieścimy jako współtwórców wystawy – zachęca Gruszczyński.

W planach na drugą połowę jubileuszowego roku ZOKiR ma inscenizację lub paradę niepodległościową, być może z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a także prelekcje przygotowane przez historyków IPN.

Powiązane wpisy