Burmistrz był przeciwny Delfinkowi - ujawnia radna Sejmiku!
ZŁOTORYJA. Sprawa basenu, a właściwie jego braku, wałkowana w Złotoryi jest od lat. Okazuje się, że Złotoryja straciła kilka miesięcy temu szansę na wybudowanie basenu w ramach dolnośląskiego programu budowy przyszkolnych krytych pływalni "DELFINEK". Radna Sejmiku Dolnośląskiego Jadwiga SZELĄG postanowiła przerwać zmowę milczenia...
- Na początku roku zadzwoniła do mnie marszałek Iwona Krawczyk mówiąc, że jest szansa na wybudowanie "Delfinka" - mówi Jadwiga SZELĄG. - Natychmiast poprosiłam o spotkanie w Urzędzie Miasta z burmistrzem Robertem Pawłowskim wyjaśniając o co chodzi i wskazując na konieczność podjęcia natychmiastowych działań w ścisłej współpracy ze Starostwem Powiatowym. Burmistrz Pawłowski odparł iż miasto Złotoryja nie jest zainteresowane inwestycją wybudowania "Delfinka". Mnie aż zatkało z wrażenia...
Po wyjściu z Urzędu Jadwiga Szeląg zadzwoniła do marszałek Iwony Krawczyk przekazując stanowisko burmistrza Pawłowskiego. Zdaniem radnej Sejmiku problem niechęci Pawłowskiego do propozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wynikał z faktu iż jedyne tereny przy których mogłaby taka pływalnia powstać to Liceum lub Zespół Szkół Zawodowych, czyli szkoły znajdujące się w gestii starostwa złotoryjskiego.
- Spójrzmy realnie na finansowe możliwości Złotoryi: wydanie ponad 5 mln na stadion definitywnie zamknęło snucie marzeń o kolejnej dużej inwestycji sportowo-rekreacyjnej w mieście. Miasta po prostu nie stać na budowę dużego basenu. Delfinek był szansą na wybudowanie szybko i tanio pływalni. Burmistrz Pawłowski nie chciał tego zrobić dla złotoryjan to uczynił to burmistrz Chocianowa Franciszek Skibicki dla swoich mieszkańców i przede wszystkim dla dzieci z miasta i gminy Chocianów - dodaje Jadwiga SZELĄG.
Jak wygląda Dolnośląski DELFINEK od strony finansowania inwestycji?
Województwo Dolnośląskie: ok. 25% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 1 250 000 zł.
Umowy z Województwem Dolnośląskim o dofinansowanie zadań inwestycyjnych w ramach programu będą zawierane po wyłonieniu wykonawców robót budowlanych i podpisaniu z nimi umów.
Ministerstwo Sportu i Turystyki: (środki FRKF dla województwa dolnośląskiego w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego): nie mniej niż 20% wartości inwestycji, max. 33% (min. ok. 1 000 000 zł, max. ok. 1 650 000 zł)
Środki własne: ok. 50% wartości inwestycji
W przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz prowadzenia rehabilitacji osób niepełnosprawnych istnieje także możliwość ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z funduszy WFOŚiGW i PFRON.
Kiedy okazało się, że Delfinka nie chce Złotoryja, bez namysłu z propozycji Urzędu Marszałkowskiego skorzystał Chocianów. Delfinka w Chocianowie oddano do użytku w czerwcu br.
Do dyspozycji uczniów gminy Chocianów oraz dorosłych mieszkańców pozostaje 4- torowy basen, o wielkości 8,5 x 16,67m i głębokości do 1,35m. Ponadto pływalnia wyposażona jest w dwie sauny, suchą i na podczerwień oraz jacuzzi o średnicy 2,22m do masażu wodno- powietrznego z 32 dyszami. Do godziny 15 w roku szkolnym z basenu korzysta młodzież, a od godziny 16 do 22 dorośli.
- Powiem tak to dopiero dwa miesiące funkcjonowania Delfinka i to w okresie komercyjnym, wakacyjnym, ale jestem w szoku jak ogromne jest zainteresowanie basenem - komentuje Franciszek Skibicki, włodarz Chocianowa.- Ale jest ważny inny wymiar. Od września zaczniemy realizować kompleksowy program nauki pływania dla WSZYSTKICH dzieci z terenu miasta i gminy.
A Złotoryja?
Burmistrz Pawłowski na stronie Urzędu Miasta częściowo odniósł się do kwestii DELFINKA..
Z pytań do burmistrza:
Pytanie zadane dnia 2018-08-01 12:58:29, przez Abc
Kategoria: „Pytania ogólne do Burmistrza Miasta Roberta Pawłowskiego”
Dlaczego urząd miasta nie wybudował delfinka przy zsz? Czy to prawda że nie pozyskano żadnej dotacji ze środków UE? Jak wygląda sytuacja finansowa miasta czy jak w powiecie?
Odpowiedź udzielona dnia 2018-08-02 09:58:23
Organem prowadzącym dla Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi, o ile jestem na bieżąco, bo być może została ta szkoła przekazana, zastawiona lub sprzedana – jest powiat złotoryjski. Poza tym powiat nigdy nie wystąpił z taką propozycją. Odrębną już kwestią pozostaje, kto miałby sfinansować inwestycję, a następnie utrzymywać obiekt?
Ryszard RASZKIEWICZ starosta złotoryjski: - Nie muszę być kochanym przez burmistrza Złotoryi, ale sądziłem, że potrzeby złotoryjan i chęć zaspokojenia ich potrzeb rekreacyjnych w sytuacji kiedy - powiedzmy to wprost - możemy dostać swojego rodzaju prezent od Marszałka Województwa Dolnośląskiego , skłonią burmistrza Pawłowskiego do podjęcia współpracy ze Starostwem. Taki basen bez problemu powstałby jeżeli tylko burmistrz Pawłowski chciałby tego. Gospodarz Złotoryi nie wykazał minimum dobrej woli, aby basen powstał w Złotoryi. Stało się inaczej i to co ujawniła radna Sejmu pani Jadwiga Szeląg jest dla mnie czymś niepojętym. Odrzucenie oferty Urzędu Marszałkowskiego w sprawie basenu Delfinek w obecnej sytuacji jest wielkim błędem i nie liczeniem się z potrzebami mieszkańców Złotoryi. Gdyby burmistrz Pawłowski przyjął propozycję przekazana przez panią Jadwige Szeląg, to ja jako pierwszy pogratulowałbym burmistrzowi i wspomgół go w miare możliwości Starostwa.
Czy basen DELFINEK spełniłby oczekiwania zlotoryjan jeżeli chodzi o potrzeby rekreacji a przede wszystkim nauki pływania dzieci z terenu miasta i powiatu?