Złotoryja nie jest najdroższym miastem? Sprostowanie Ratusza!
ZŁOTORYJA. Urząd Miejski w Złotoryi, w związku z publikacją na portalu „e-legnickie” artykułu „W Jaworze najtaniej, a najdrożej w Złotoryi…”, informuje, że w tekście tym znalazło się stwierdzenie rażąco nieprawdziwe.
Oto treść nadesłanego sprostowania Urzędu Miasta:
"Nieprawdą jest, że – jak podaje autor artykułu, powołując się na ranking wydatków mieszkańców na usługi komunalne przygotowany przez firmę Curulis – w Złotoryi żyje się najdrożej na Dolnym Śląsku jeśli chodzi o ceny usług komunalnych. Wg wspomnianego rankingu, niżej od Złotoryi zajmującej 314. miejsce znalazły się 3 inne dolnośląskie miasta: Milicz, Jelenia Góra i Wałbrzych, odpowiednio na pozycjach 329, 330 i 331. To oznacza, że jest w nich drożej niż Złotoryi, co w oczywisty sposób zaprzecza tezie postawionej w tytule, jak i wstępie artykułu.
Również zestawienie ogólnodostępnych danych dotyczących cen usług komunalnych świadczy o tym, że Złotoryja nie jest najdroższym miastem na Dolnym Śląsku, a złotoryjskie ceny nie odbiegają diametralnie od cen w miastach ościennych, a w wielu przypadkach są nawet niższe. Przykładem jest choćby cena wody, za którą obecnie mieszkańcy Złotoryi płacą 4,22 zł (brutto, za 1 m sześc.). To stawka mniejsza niż w Legnicy (4,74 zł), Kamiennej Górze (4,32 zł) czy Lwówku śląskim (5,08 zł) oraz dużo niższa – o 2,69 zł – od obowiązującej w Jeleniej Górze (6,91 zł). Odbiór ścieków w Złotoryi (7,03 zł) jest również tańszy w porównaniu do Chojnowa (12,11 zł), Jeleniej Góry (7,04 zł) czy Kamiennej Góry (7,34 zł). Podobnie jest z opłatami za gospodarowanie odpadami.
W przypadku odpadów zbieranych nieselektywnie ceny w Złotoryi są jednymi z niższych w regionie, zwłaszcza na tle stawek obowiązujących w miastach ościennych: Jaworze, Legnicy, Chojnowie, Kamiennej Górze, Jeleniej Górze czy Strzegomiu. I to zarówno dla gospodarstwa 1-osobowego, jak i rodziny 4-osobowej.