Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Temat zamknięcia laryngologii powraca

ZŁOTORYJA. Jak bumerang wraca sprawa pomysłu zamknięcia Oddziału Laryngologiczny w złotoryjskim szpitalu. - Nie wiadomo jakimi przesłankami kieruje się Narodowy Fundusz Zdrowia skoro lista oczekujących na zabiegi jest zapełniona do czerwca 2019 roku z czego 90% to małe dzieci, które oczekują na zabiegi około roku czasu i obecnie te dzieci i ich rodzice zostaną pozbawione szansy powrotu do zdrowia - mówi dr Radosław MATUSZ z oddziału otolaryngologicznego Szpitala Powiatowego im. Wolańczyka w Złotoryi. - Oddział nasz, mimo braków kadrowych dzięki staraniom lekarzy i włożonemu wysiłkowi pielęgniarek ma bardzo dobrą opinię w całym rejonie. Operujemy dzieci i dorosłych z całego województwa dolnośląskiego ponieważ kolejki na te zabiegi w innych szpitalach sięgają nawet 2-3 lat.

Temat zamknięcia laryngologii powraca

W okresie od stycznia do końca października na oddziale laryngologicznym złotoryjskiego szpitala hospitalizowano 650 pacjentów, z których 430 poddano zabiegom operacyjnym (120 procent kontraktu - przyp.red.). NFZ powinien ogłosić konkurs na świadczenie usług lekarskich. Okres trwania konkursu wraz z ewentualnymi odwołaniami to czas ok. 6 tygodni. Obserwując marazm NFZ nie trudno być zaniepokojonym sytuacją wokół oddziału laryngologi

Póki co Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nabrał przysłowiowej wody w usta. Jedynym komunikatem, który można usłyszeć jest to, że NFZ czeka na wyniki kontroli przeprowadzonej w złotoryjskim szpitalu. Tylko, że zdaniem dr Matusza nijak to się ma do ogłoszenia konkursu na świadczenie usług przez oddział laryngologiczny. - Nie mieliśmy ani jednego przypadku, który świadczyłby o niewłaściwym poziomie usług świadczonych przez nas oddział. Nie wiem, być może chęć zlikwidowania naszego oddziału to początek drogi do likwidacji całego szpitala? Może zabrzmi to brutalnie, ale wciąż brak rozwiązań systemowym w polskiej służbie zdrowia sprawi, że chce się doprowadzić do sytuacji aby mieszkańcy Złotoryi, powiatu złotoryjskiego szukając pomocy lekarskiej w innych oddziałach umierali w drodze do innych placówek szpitalnych.

Dodajmy iż podobna sytuacja z oddziałem laryngologicznych miała miejsce przed rokiem i dopiero tzw. szum medialny i presja opinii publicznej najprawdopodobniej uratowała szpitalny oddział przed likwidacją..

W związku z opisaną powyżej sytuacją otrzymaliśmy oświadczenie władz powiatu złotoryjskiego.

Oświadczenie Starosty Złotoryjskiego Ryszarda Raszkiewicza i zarządu powiatu

W związku z pojawiającymi się niepokojącymi informacji w przedmiocie nieprzedłużenia od 1 stycznia 2019 roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktu na funkcjonowanie Oddziału Otolaryngologicznego w Szpitalu Powiatowym im. A. Wolańczyka sp. z o. o. w Złotoryi, Zarząd Powiatu Złotoryjskiego oświadcza, że dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom powiatu jest dla Zarządu sprawą priorytetową. Dlatego też, Zarząd podjął działania mające na celu utrzymanie kontraktu na funkcjonowanie Oddziału.

Tyle oświadczenie. W rozmowie z nami starosta Ryszard Raszkiewicz nie zdradził o jakie działania chodzi w walce o utrzymanie kontraktu na funkcjonowanie oddziału... Dodał iż najpewniej za chęcią likwidacji oddziału stoją czyjeś inne interesy.

Powiązane wpisy