Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Były burmistrz prezesem w spółce komunalnej

ZŁOTORYJA. Zmiany w zarządach spółek komunalnych należących do miasta Złotoryi. Szefem RPK Partner został Ireneusz Żurawski – po tym, jak z funkcji wiceprezesa zrezygnował Paweł Macuga, który teraz skupi się na zarządzaniu RPK. Takie decyzje podjęła rada nadzorcza. Ruchy kadrowe wymusiło odejście z RPK i RPK Partner Wiesława Świerczyńskiego, który zdobył mandat w radzie powiatu złotoryjskiego, a następnie został wybrany na starostę. Świerczyński był przez 3 lata prezesem RPK, a od 2017 r. także prezesem w RPK Partner (zajmującej się zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi), choć w tej drugiej spółce nie pobierał wynagrodzenia. W obu spółkach wiceprezesem był Paweł Macuga, który w zarządzie Partnera zasiadał na tych samych zasadach finansowych co Świerczyński.

Były burmistrz prezesem w spółce komunalnej

W grudniu ubiegłego roku rada nadzorcza powołała Pawła Macugę na prezesa RPK. Podjęta została jednocześnie decyzja, że zarząd będzie jednoosobowy i zrezygnowano z obsadzania stanowiska wiceprezesa. Miasto zdecydowało się także na ostateczne rozdzielenie obu spółek komunalnych, także pod względem personalnym.

- W RPK Partner od początku pracował ten sam zarząd. Spółka przez 2 lata działalności na rynku usamodzielniła się, a w ubiegłym roku ponownie wypracowała dodatni wynik finansowy. RPK Partner nie może dłużej pracować bez prezesa, który zajmie się tylko i wyłącznie zarządzaniem sprawami tej właśnie spółki. W obecnej sytuacji kadrowej podjęta została decyzja, że nowy prezes powołany zostanie z zewnątrz. Szukaliśmy osoby, która podjęłaby się tej funkcji, osoby związanej z miastem, z doświadczeniem w samorządzie i znającej specyfikę zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Taką osobą jest pan Ireneusz Żurawski – tłumaczy burmistrz Robert Pawłowski. I dodaje: – Zdaję sobie sprawę, że ta decyzja może budzić kontrowersje. Zawsze uważałem jednak, że nie należy trwonić kapitału ludzkiego, że dobrze by było, aby osoby, które przez lata były związane z zarządzaniem miastem, mogły być „zagospodarowane” na terenie Złotoryi. Panu Żurawskiemu nie można odmówić doświadczenia w sprawach samorządowych, jest uznawany za sprawnego menadżera. Wyniki ostatnich wyborów samorządowych pokazały też, że to osoba ciesząca się dużym zaufaniem sporej części mieszkańców miasta. Poparło go blisko 2 tys. osób, w dużej części „klientów” RPK Partner, i tego też nie powinno się ignorować.

Ireneusz Żurawski był jednym z kontrkandydatów Roberta Pawłowskiego w październikowych wyborach na burmistrza Złotoryi. Po przegranej w I turze zdecydował się publicznie poprzeć w II turze właśnie Pawłowskiego. - Nie składałem żadnych obietnic wyborczych panu Żurawskiemu – stanowczo ucina spekulacje burmistrz Pawłowski. – Natomiast zawsze deklarowałem, deklaruję i deklarować będę, że jestem gotów współpracować z każdym dla dobra naszego miasta, i tylko w tych kategoriach proszę rozpatrywać tę decyzję.

Zatrudnienie nowego prezesa w RPK Partner nie zwiększy kosztów obydwu spółek komunalnych, w ostatecznym rozrachunku nie zmieni się bowiem liczba etatów. – Nie będzie powoływany nowy wiceprezes w RPK. Z kolei prezes w RPK Partner przejmie dotychczasowe obowiązki kierownika wspólnot mieszkaniowych, pana Artura Barszczuka, z którym umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron i który znajdzie zatrudnienie w RPK. Zmiany kadrowe nie odbędą więc się kosztem jakiegokolwiek pracownika spółek komunalnych – zapewnia burmistrz.

Ireneusz Żurawski obejmie nowe obowiązki od dzisiaj tj.piątku 4 stycznia.

Przypomnijmy, że RPK Partner rozpoczęło działalność w kwietniu 2017 r. Zajmuje się zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi. Spółka została wydzielona z RPK po zmianach w ustawie o zamówieniach publicznych, które mocno ograniczyły możliwość świadczenia przez spółki komunalne usług dla innych klientów niż ich rodzima gmina. Władze miejskie w ten sposób rozdzieliły działalność prowadzoną stricte na rzecz miasta (wodociągi, kanalizacja, usuwanie odpadów itp.) od działalności, która jest wykonywana na rzecz podmiotów prywatnych.

Powiązane wpisy