Powiat złotoryjski bez Wojcieszowa?
WOJCIESZÓW. Na sesji 27 lutego Rada Miasta Wojcieszów podjęła uchwałę, w której pozytywnie zaopiniowała zmianę granic administracyjnych Gminy Wojcieszów poprzez odłączenie się od Powiatu Złotoryjskiego i przyłączenie do Powiatu Jeleniogórskiego. Sprawie nadano prawnie przewidziany bieg i wystąpiono z odpowiednim wnioskiem o zmianę granic do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego.
Z oficjalnych danych na obszarze powiatu złotoryjskiego (575 km2) mieszka blisko 46 tysięcy osób. W jego skład wchodzi 6 jednostek, są to miasta - Złotoryja i Wojcieszów, miasto i gmina Świerzawa, gminy: Pielgrzymka, Zagrodno, oraz Złotoryja. Sam Wojcieszów to miasto leżące na 32,14 km2, gdzie zamieszkuje 3824 osoby. Od północy i zachodu graniczy on z gminą Świerzawa (pow. złotoryjski), od wschodu z gminą Bolków (pow. jaworski), a od południa z gminą Janowice Wielkie (pow. jeleniogórski). I właśnie ku temu południowemu sąsiadowi i jego powiecie Wojcieszów tęskni. Bowiem w swojej administracyjnej historii ,w latach 1975-1998 , miasto razem ze Świerzawą należało już do Województwa Jeleniogórskiego. Potem w wyniku reformy administracyjnej 1 stycznia 1999 r. utworzono Powiat Złotoryjski składający się z sześciu wymienionych wyżej gmin, w tym oczywiście z Wojcieszowa.
Od początku ten mariaż nie wzbudził entuzjazmu w gminie. Podjęto nawet od razu próbę jego rozwodu z powiatem złotoryjskim. Pierwszy wniosek w sprawie powrotu Gminy Wojcieszów do macierzy - powiatu jeleniogórskiego trafił do MSWiA już w 1999 roku.
W roku 2017 mieszkańcy Wojcieszowa ponownie podjęli próbę zmiany granic administracyjnych – ale referendum lokalne w tej sprawie, z uwagi na frekwencję poniżej 30% , zostało unieważnione.
Do sprawy wrócono rok później i wyniki konsultacji społecznych, które odbyły się w Gminie Wojcieszów w dniach od 20 sierpnia 2018 r. do dnia 7września 2018 roku, otworzyły furtkę do podjęcia dalszych kroków do starania się o włączenie do jeleniogórskiego powiatu. W efekcie ważnego referendum Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę i wysłała kolejny wniosek o przyłączenie Wojcieszowa do powiatu Jeleniogórskiego.
We wniosku radni podali podstawy i korzyści wcielenia do powiatu, z którym o wiele więcej ich łączy niż z obecnym złotoryjskim. Czytamy :
„ ….Zakres wnioskowanej zmiany granic administracyjnych gminy Wojcieszów uzasadniają uwarunkowania społeczne i historyczne, osadnicze, przestrzenno-infrastrukturalne oraz
gospodarcze. Inicjatorami zmian granic są mieszkańcy, którzy uzasadniają potrzebę zmiany przynależności, tym iż ich funkcje życiowe wiążą się bardziej z Powiatem Jeleniogórskim niż z Powiatem Złotoryjskim. Mieszkańcy i przedsiębiorcy zwrócili uwagę na korzyści z usług, zasobów oraz dobrodziejstwa zaplecza miasta Jelenia Góra.
Miasto Jelenia Góra skupia w sobie szereg usług wyższego rzędu (zespół szpitalny,szkoły średnie, szkoły wyższe, urzędy instytucji ponadlokalnych), oferuje także relatywnie dużo miejsc pracy, związanych m.in. z przemysłem, którego oddziaływanie na własne otoczenie wykracza daleko poza skalę lokalną.
Od blisko 7 lata 85% młodzieży gimnazjalnej wybiera szkoły średnie w Jeleniej Górze z uwagi na bogata ofertę edukacyjną oraz dogodny dojazd do szkół. Odległość pomiędzy Wojcieszowem, a Powiatem Jeleniogórskim stanowi kilkanaście kilometrów......
Włączenie Gminy Wojcieszów do Powiatu Jeleniogórskiego przyczyni się do wzmocnienia tego obszaru gdyż zmiana granic wpisuje się bowiem w zakres działań polegających na współpracy, pozwalając jednocześnie na rozwój ekonomiczny, gospodarczy i społeczny miasta Wojcieszów, szczególne w ramach Aglomeracji Jeleniogórskiej, do której to na mocy porozumienia należy
Gmina Wojcieszów, realizując wspólną strategię rozwoju. Wojcieszów będący miejscowością
o dużym potencjale turystycznym świetnie wpisuje się w politykę Powiatu Jeleniogórskiego a jego przyłączenie stwarza ogromną perspektywę rozwoju zarówno dla gminy jak i powiatu.”
Co może to znaczyć dla Powiatu Złotoryjski, który boryka się z trudnościami finansowymi, w tym brakiem inwestycji , co także zarzuca mu Wojcieszów? Wyłączenie z administracji złotoryjskiego powiatu obszaru Gminy Wojcieszów mogłoby doprowadzić do nawet do całkowitej likwidacji jednostki powiatowej.