Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Testy przed misją księżycową (FOTO)

ZŁOTORYJA. W ramach projektu RaCER po raz drugi odbywały się testy sterowania robotem mobilnym, realizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Celem tegorocznej Kampanii Testowej było przeprowadzenie eksperymentów różnej metodologii sterowania robotem podczas jazdy oraz manipulacji ramieniem robotycznym z uwzględnieniem opóźnień występujących w komunikacji na drodze Ziemia–Księżyc. Testy były realizowane na terenie jednej z największych kopalni bazaltu w Polsce, której struktura geologiczna jest zbliżona do struktur geologicznych występujących w miejscach planowanych lądowań i eksploracji na Księżycu. - Nasza kopalnia wpisuje się doskonale w postawione wymagania i pozwala na zaprojektowanie oraz stworzenie środowiska księżycowego przypominającego księżycowy krater Schrödingera, który jest celem misji HERACLES - nie krył z satysfakcji z faktu iż badania są przeprowadzane na terenie kopalni bazaltu WILKÓW dyrektor kopalni Wojciech KUBERA.

Testy przed misją księżycową (FOTO)

To druga wizyta naukowców  kopalni bazaltu Wilków. Przed rokiem testowany był mały łazik. Ten obecnie poddany księżycowym testom waży 300 kg. Taki sam jest na wyposażeniu lotniska na Okęciu i trzech jednostek straży pożarnej w naszym kraju. Maksymalna szybko 12 km  na godzinę i elektryczne baterie pozwalające na codzienne jeżdżenie po pozostałościach po hałdach kruszywa bazaltu.

- Głównym celem  realizowanego projektu RaCER jest scharakteryzowanie maksymalnej bezpiecznej prędkości teleoperowanego łazika podczas eksploracji Księżyca, poprzez przeprowadzenie szeregu kontrolowanych eksperymentów. W tym celu obszar na terenie kopalni został przekształcony, w taki sposób, aby wiernie odzwierciedlać krajobraz księżycowy, w którym przyszłe łaziki będą operować - wyjaśniał Grzegorz Ambroszkiewicz z PIAP SPACE. - Podczas testów, jako łazik wykorzystany jest robot mobilny ciężkiej klasy PIAP IBIS. To urządzenie przeznaczone do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. Przeprowadzone testy pozwolą na zweryfikowanie różnych strategii sterowania podczas jazdy robotem oraz manipulacji ramieniem robotycznym. Kończymy nasza misję w Wilkowie i do końca czerwca przygotowujemy specjalny raport. Nie wykluczam iż ponownie wrócimy do kopalni bazaltu z modelem łazika identycznego jak ten, który poleci na księżyc.

Przeprowadzone próby pozwolą na zweryfikowanie różnych strategii sterowania robotem podczas jazdy i manipulacji ramieniem robotycznym. Kluczowe znaczenie dla realizowanych badań ma opóźnienie łączności pomiędzy stacją kontroli a łazikiem wynikające z odległości Ziemia – Księżyc, które może sięgać aż 5 s.

Wyniki próby realizowanych wspólnie przez PIAP Space, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, TRASYS i PGP BAZALT posłużą  do opracowania rozwiązań dla przyszłych misji ESA.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/16-04-19-Testy-przed-misja-kosmiczna-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy