Kaczawskie Kino Plenerowe czyli dobre "kino pod chmurką"
PIELGRZYMKA. "Sami swoi", " Rejs", "Miś" czy może "Poszukiwany,poszukiwana" - klasyki polskich komedii pod chmurką . Poprzedzone filmową adaptacją n."Opowieści złotoryjskiej" i innych krótkometrażówek , które poświęcone historii i ludziom Pogórza Kaczawskiego widzowie oglądali podczas festiwalu filmowego "Złoty Samorodek. To już nie pobożne marzenia kinomaniaków lecz rzeczywistość wcielana w życie przez władze gminy Pielgrzymka. Kaczawskie Kino Plenerowe w I edycji odbędzie się w 5 miejscowościach Gminy Pielgrzymka: Wojcieszyn( boisko Orła), Czaple (kino na dnie morza kredowego), Pielgrzymka( w miejscowym parku), Twardocice (blisko miejscowej Victorii), Proboszczów (kino pod Wulkanem czyli Ostrzyca Proboszczowską). Kiedy? Jak się uda to już w sierpniu br.
- Seans właściwy będzie poprzedzać projekcja filmu promocyjnego Krainy Wygasłych Wulkanów oraz filmu który opowiada o mieszkańcach naszej Gminy - tłumaczy Marzena SZKUTNIK, z Urzędu Gminy w Pielgrzymce. - W kinie będą wyświetlane wyłącznie polskie produkcje. Zakupiony został sprzęt do projekcji filmów (rzutnik, nagłośnienie, ekran oraz projektor) a także 50 sztuk leżaków, kocyki i namiot techniczny oraz niezbędne licencje .
Wszystko kosztowało 50 tysięcy złotych ,a 100 procent dofinansowanie to efekt pozytywnej oceny projektu przez Radę LGD Partnerstwo Kaczawskie. Pomysł mimo sporego zaskoczenia innowacyjnością projektu zaakcepował wójt gminy Tomasz SYBIS.
- Jak poinformowano mnie iż w naszej gminie powstanie plenerowe kino takie jako jak w okresie lata funkcjonuja w dużych miasta Warszawie, Białymstoku czy we Wrocławiu to w pierwszej chwili sądziłem , że sie przesłyszałem. Ale czytając założenia projektu przekonałem się, że Kaczawskie Kino Plenerowe to nie tylko rozrywka na świezym powietrzy, integracja mieszkańców, ale przede wszystkim to cykl wydarzeń promujących Kraine Wygasłych Wulkanów, budowanie naszej gminnej tożsamości. Powstanie film promujący nasze tereny a ujęcia będą realizowano z 10 najciekawszych miejsc na terenie gminy. Do tego projekcie filmów dokuemntalnych, które robiy na mnie i widzach tak wielkie wrażenie podczas festiwalu Złoty Samorodek . Mam na myśli takie produkcje jak wspomniana "Opowieść złotoryjska" czy "Zatrzymane chwile" lub "Opowieść o Błędnym Rycerzu". To filmy o mieszkańca tych terenów, o mieszkańcach naszej gminy. Pielęgnowanie historii , budowanie gminnej tożsamości to dobro nadrzędne w naszej działalności. Trudno nie było zaakceptować i poprzeć takiego projektu - mówi Tomasz Sybis.
Obecnie wnioski zostały przekazane do Urzędu Marszałkowskiego celem dalszej weryfikacji merytorycznej( czysta formalność). Twórcy KKP otrzymają pieniądze by zakupić sprzęt wysokiej klasy , Teraz trzeba trzymac kciuki za urzedników UMWD weryfikujących projekt a jak dobrz epójdzie w sierpniu zapraszać na "kino pod chmurką".