Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Żabi dołek powstanie na Zielonym Oczku

ZŁOTORYJA. Dwie wysepki na środku, solidne skarpy brzegowe i pływająca fontanna – tak będzie wyglądał staw przy ul. Wiosennej w nowej odsłonie. Zbiornik ma się stać wygodnym azylem dla płazów i ptaków oraz zachęcać mieszkańców do rekreacji. Złotoryjski ratusz szuka firmy, która zrealizuje tę nietypową inwestycję.

Żabi dołek powstanie na Zielonym Oczku

Niewielki staw i okalający go teren, który złotoryjanie nazywają „Zielonym Oczkiem”, to enklawa rekreacyjna dla przyległego osiedla mieszkaniowego i okolicznych domów jednorodzinnych (m.in. wędkarzy). To także dom dla żab, które dają „koncerty” późną wiosną, oraz wielu ptaków – w stawie żyją m.in. kaczki krzyżówki i kurki wodne. Przez szereg lat niewiele się jednak tutaj robiło i zbiornik jest dziś bardzo zaniedbany: zamula się, zarasta tatarakiem, a linia brzegowa ulega stopniowej degradacji.

W ubiegłym roku Urząd Miejski w Złotoryi doprowadził do „Zielonego Oczka” rurociąg, którym ma spływać woda ze źródełka przy ul. Krzywoustego i ratować staw przed wysychaniem w wyniku coraz wyższych temperatur. Tego lata woda do zbiornika jednak nie popłynęła. Dlaczego?

– Planujemy w tym roku szerszy zakres prac remontowych, których realizacja sprawi, że przy stawie przyjemniej będzie odpocząć. W tej chwili nie dopuszczamy wody do zbiornika, bo potrzebujemy odsłonić do końca brzeg, by go umocnić – tłumaczy Andrzej Ostrowski, zastępca burmistrza Złotoryi.

Cała inwestycja nosi nazwę Projekt i odbudowa miejsc godowych populacji płazów w mieście Złotoryja – etap I „Żabi dołek” i ma kosztować ok. 150 tys. zł. Prace budowlane będą obejmować m.in. wypompowanie resztek wody oraz zmagazynowanie jej w obrębie zbiornika na czas prowadzenia robót, a następnie oczyszczenie dna z mułu oraz skarp z niepożądanych roślin – wykoszone mają być porosty pałki wodnej i trzciny. Linia brzegowa będzie umocniona za pomocą opasek z faszyn (mieszanka wikliny oraz gałęzi drzew liściastych i iglastych). Najciekawiej zapowiada się jednak budowa dwóch niedużych wysp, które zostaną usypane na środku stawu i stanowić będą azyl dla ptactwa.

Co ważne, w ramach przebudowy w „żabim dołku” powstaną też elementy napowietrzające wodę w zbiorniku (przypomnijmy, że nie posiada on odpływu). Po pierwsze, woda zasilająca staw będzie spływała z rurociągu po kaskadzie wodnej wykonanej z kamienia narzutowego. Po drugie, na akwenie znajdzie się miejsce dla pływającej na uwięzi fontanny, która – dla uatrakcyjnienia tego terenu wypoczynkowego – będzie wyposażona w oświetlenie LED-owe.

Po zakończeniu inwestycji powierzchnia lustra wody osiągnie wielkość 3893 m kw., a staw będzie liczył maksymalnie 1,9 m głębokości. Odczytanie poziomu wody umożliwi betonowy słupek wodowskazowy.

UM czeka na oferty od potencjalnych wykonawców do wtorku 9 lipca. Firma, który wygra przetarg, będzie miała 8 tygodni na zrealizowanie zlecenia. – Inwestycja nie może się zacząć wcześniej niż w sierpniu, bo musimy zaczekać aż będą mogły odlecieć młode ptaki – dodaje wiceburmistrz Ostrowski.

Powiązane wpisy