Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Spust miedzi w Leszczynie. Nowe życie serca starego Zagłębia Miedziowego!

ZŁOTORYJA/LESZCZYNA. XX jubileuszowe Dymarki Kaczawskie, które odbędą się jutro tj. 20 lipca w Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie najprawdopodobniej oznaczać będą koniec pewnej lokalnej epoki i zarazem początek nowego rozdziału w życiorysie, miejsca tak nieobojętnego władzom KGHM "Polska Miedź". Wszystko wskazuje na to iż są to ostatnie Dymarki organizowane przez Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych. I po raz ostatni w Skansenie, którego gospodarzem jest ZTTG. Nie jest tajemnicą iż od pewnego czasu trwają rozmowy w sprawie przekazania obiektu władzom gminy wiejskiej Złotoryja. Pomysł nie nowy, ale po wybraniu jesienią nowego wójta gminy - Jana Tymczyszyna rozmowy nabrały znacznego przyśpieszenia. Póki co istnieje dość zasadnicza rozbieżność finansowa między odstępującymi a gminą, ale wszystko zmierza ku pomyślnemu finałowi. 

Spust miedzi w Leszczynie. Nowe życie serca starego Zagłębia Miedziowego!

Andrzej KOWALSKI prezes ZTTG potwierdza iż prowadzone są rozmowy z władzami gminy na temat przekazania Skansenu, ale nie chce zdradzać niuansów rozmów. Przyznaje także, że wcześniej pojawiały się propozycje od prywatnych inwestorów przejęcie skansenu, ale...

- Stoimy jako zarząd ZTTG na stanowisku, że jedynie Urząd Gminy, czyli gospodarz Leszczyny jest gwarantem iż miejsce to zachowa swój historycznych charakter i bez względu na "nowe życie", na nowe pomysły zarządzających skansenem, pamięć o tradycji górniczej w sercu dawnego Zagłębia Miedziowego będzie wpisana w tożsamość gminy wiejskiej Złotoryja.

Nic dziwnego, że główny ciężar przygotowań do XX Dymarek Kaczawskich w tym roku na siebie wziął Urząd Gminy Złotoryja, który dobrze się "czuje" ze Skansenem. Zdradźmy iż za początku września właśnie w skansenie odbędą się gminne dożynki. Są pomysły na ożywienie tego miejsce. Smutne to, ale od stycznia br. skansen, kolebka i żywa historia wydobycia rud miedzi w tym regionie jest po prostu zamknięty.

- Budżet mamy taki jaki mamy co nie przeszkodziło nam w zorganizowaniu imprezy interesującej dla wszystkich, którzy odwiedzą w sobotę skansen w Leszczynie - mówi Łukasz ŻUBER odpowiadający z ramienia Urzędu Gminy za organizacje Dymarek Kaczawskich. - Traktujemy Dymarki jako z jednej strony miejsce historyczne, wyjątkowe w historii wydobycia rudy miedzi, górnictwa rud miedzi na ziemiach polskich, ale z drugiej chcemy pokazać potencjał tego miejsca. Władze gminy jeżeli staną się de facto właścicielem skansenu chcą aby było to miejsce tętniło życiem przez cały rok. To powinna być perła naszej gminy!

Problemów nie brakuje. Chociażby brak monitoringu co skutkuje tym, że "po cichu" skansen pozbył się miedzianych rynien. Kilka innych rzeczy też jest do natychmiastowego naprawienia, odnowienia itp. Nowy właściciel skansenu będzie musiał się zmierzyć chociażby z problemem lokatora skansenu. Podobno za mieszkanie w Wilkowie ów właściciel gotów jest opuścić skansen, a to pozwoliłoby w części do tej pory zajmowanej przez lokatora zrobić 4-5 pokoi hotelowych o wysokim standardzie.

Tegoroczne Dymarki chociaż odbywają się pod patronatem pani minister i poseł w jednej osobie Elżbiety WITEK, domknęły 45-tysięczny budżet imprezy dzięki wsparciu Fundacji "Polskiej Miedzi". Można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie owe 30 tysięcy z KGHM to najprawopodobnie Dymarki mogłyby się nie odbyć.

A tak odbędą się i mają być huczne. W każdym razie program imprezy jest całkiem, całkiem obiecujący. Nic dziwnego, że zapowiedział swoją obecność na Dymarkach m.in. prezes KGHM Marcin Chludziński i nie zabraknie minister MSWiA Elżbiety Witek. Zresztą pani poseł Elżbieta WITEK bywała wielokrotnie w Leszczynie i jakiś czas temu zaliczyła "chrzest" na górniczego gwarka skacząc przez z beczki przez skórę... A o tradycji górniczych od początku Dymarek w Leszczynie się pamięta. To właśnie tutaj zrodził się pomysł powołania do życia "Górniczej Rady Generałów", czyli tych, którzy przed laty tworzyli potęgę KGHM -u. 

Kilka słów o tym co czeka wszystkich gości XX Dymarek Kaczawskich...

Muzyczną gwiazdą tegorocznych dymarek będzie zespół Golden Life, który wykona swoje największe przeboje. Będzie to wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia zespołu.

Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla gości odwiedzających Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie. Nie będzie czasu na nudę. Zarówno dzieci jak i dorośli znajdą coś dla siebie. Przygotowano m.in. inspirujące warsztaty tematyczne, prezentacje dawnego rzemiosła, ciekawe pokazy i koncerty. Czas spędzony w skansenie umili biesiada folklorystyczna oraz Miasteczko Cyrkowe. Jedną z atrakcji dymarek będzie występ grupy „Globe of Speed”, w trakcie którego trójka śmiałków zamknięta w metalowej kuli stworzy motocyklowe SHOW i pokona siłę grawitacji.

Dymarki Kaczawskie w Leszczynie to wydarzenie, które przypomina o historii tego miejsca oraz o bogatych tradycjach górniczo-hutniczych regionu. Jak co roku, nie zabraknie tradycyjnego skoku z beczki przez skórę i pasowania na gwarka, występu orkiestry górniczej oraz pokazu wytopu miedzi i innych metali. Dymiące i rozgrzane do czerwoności piece hutnicze można będzie podziwiać przez cały czas trwania imprezy. Dymarki to świetna okazja do wyjścia z domu, spotkania ze znajomymi i dobrej zabawy.

Wszystko to od godziny 13.00 w sobotę 20 lipca w Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie!

Powiązane wpisy