Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Drożeje wykup mieszkań komunalnych

ZŁOTORYJA. To ostatni dzwonek dla tych złotoryjan, którzy chcą wykupić mieszkanie komunalne za 10 proc. jego wartości. Od nowego roku miasto będzie sprzedawało z 90-procentowym bonusem tylko ostatnie lokale w budynku. Wnioski o wykup po promocyjnej cenie można składać tylko do końca grudnia.

Drożeje wykup mieszkań komunalnych

Radni miejscy zmienili na listopadowej sesji uchwałę o bonifikatach. Nowe zapisy mówią o 75-procentowym upuście przy wykupie mieszkania komunalnego. Przypomnijmy: dotychczas wynosił on 90 proc. Chodzi o pewne „ostudzenie popytu” w przyszłym roku, bo jak tłumaczył burmistrz na ostatniej komisji gospodarczej, Wydział Architektury Geodezji i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Złotoryi zawalony jest tegorocznymi wnioskami o wykup mieszkania.

- Mamy kolejkę, bo w tym roku skupiliśmy siły na przekształceniach wieczystych, które musieliśmy przeprowadzić w pierwszej kolejności. Przewiduję, że do końca 2020 r. będziemy zajęci nadrabianiem zaległości w realizacji tegorocznych wniosków o wykup mieszkania, które powstały nie z naszej winy – mówi Robert Pawłowski.

Od chwili wprowadzenia bonifikat w 2015 r. miasto sprzedało ok. 15 tys. m kw. mieszkań. Zdaniem burmistrza, nie jest to imponujący wynik. – Mieliśmy w zasobie 65 tys. m kw. mieszkań, w tej chwili mamy ok. 50 tys. m kw. Widzimy, że zainteresowanie wykupem stopniowo słabnie. Nie chcemy dojść do momentu, że mieszkanie będą kupować osoby, których nie będzie stać na jego utrzymanie – dodaje burmistrz Pawłowski.

Kolejna przyczyna zmian w bonifikatach to chęć urealnienia stawek. W tej chwili mieszkania komunalne do wykupu wyceniane są średnio na 100-120 tys. zł. To oznacza, że cena mieszkania po 90-proc. bonifikacie wynosi 10-12 tys. zł. – Prawda jest taka, że ceny lokali mieszkalnych w Złotoryi w starej substancji mieszkaniowej nie będą raczej rosły, a dochody ludzi się zwiększają. Dlatego uważam, że powinniśmy urealnić kwotę, za którą mieszkańcy wykupują mieszkania – tłumaczy Robert Pawłowski.

Dodajmy, że po 1 stycznia przyszłego roku za 10 proc. rynkowej wartości będzie można wykupić tylko ostatnie mieszkania komunalne w budynku. – Jeśli znajdzie się grupa kilku lokatorów, którzy dzięki wspólnego wykupowi doprowadzą do tego, że gmina miejska pozbędzie się w 100 proc. swoich udziałów w kamienicy, otrzymają 90-proc. bonifikatę – wyjaśnia Jacek Janiak, naczelnik wydziału odpowiedzialnego za sprzedaż mieszkań. – Wnioski złożone do końca tego roku będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach, oczywiście jeśli nie ma zadłużenia na lokalach mieszkalnych – dodaje.

Przypomnijmy, że nie każde mieszkanie komunalne w Złotoryi można wykupić. Miasto wyłączyło ze sprzedaży lokale w najnowszych budynkach, takich jak Szkolna 8 czy Miła 6, gdzie ma 100 proc. udziałów.

Powiązane wpisy