Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Poszukają genetycznego bliźniaka (FOTO)

 ZŁOTORYJA. Pan Sylwester potrzebuje jak najszybszego przeszczepu komórek krwiotwórczych. Wielka akcja rejestracyjna zaplanowana jest w Złotoryi w pierwszy weekend lutego. Sylwester Świtalski ma 40 lat. Pochodzi ze Świerzawy, mieszka z rodziną w Złotoryi. Jeszcze do niedawna cieszył się zdrowym życiem. Pracował zawodowo, wędkował, zwiedzał z córkami Dolny Śląsk. Ale 2 miesiące temu poważnie zachorował...- Pojawiły się siniaki,potem angina, wizyta na SOR-ze w legnickim szpitalu i objawy wskazywały na białaczkę. Okazało się, że to aplazja szpiku - mówiła podczas spotkania w złotoryjskim Ratuszu żona pana Sylwestra. Jej mąż obecnie przebywa w szpitalu, gdzie ma przetaczane płytki krwi i przyjmuje antybiotyki. Pilnie jednak potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Będzie żył tylko pod warunkiem, że znajdzie się jego „bliźniak genetyczny”, czyli potencjalny dawca – człowiek.

Poszukają genetycznego bliźniaka (FOTO)

"Bliźniaka genetycznego" szuka Fundacja DMKS. To największy ośrodek dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w Polsce. Imponująca baza dawców - blisko 1,6 mln osób. Ale...-  Znalezienie „bliźniaka genetycznego” nie jest proste, ale na pewno jest możliwe. Naszej fundacji udało się to już 7,5 tys. razy – podkreśla Leszek Lewandowski, koordynator ds. rekrutacji dawców w DKMS.

Jednak prawdopodobieństwo znalezienia niespokrewnionego dawcy jest bardzo niskie i wynosi od 1 na 20 000 do 1 na kilka milionów. Jednak im więcej potencjalnych dawców w bazie, tym większe szansa na ratunek dla chorego. Dlatego rodzinie chorego złotoryjanina i fundacji zależy na zarejestrowaniu jak największej liczby osób, co zwiększy szanse na podjęcie skutecznej terapii zarówno w przypadku Sylwestra Świtalskiego, jak i innych chorych na nowotwory krwi. O skali problemu mówili rodzice małego chłopca, dla którego dawcę znaleziono w Niemczech.

 Rejestracja składa się z 3 etapów: wywiadu medycznego, wypełnienia formularza i pobrania wymazu z jamy ustnej. Tych kilka kroków nie oznacza jeszcze, że zostajemy dawcą. Materiał genetyczny musi być przebadany i trafi do bazy danych. Dawcą stajemy się dopiero wtedy, gdy okaże się, że mamy takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi. Dochodzi wówczas do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi. -  Rejestracja jest bezbolesna i bezpłatna. Wystarczy na nią poświęcić ok. 10 minut, chyba każdego na tyle stać. Te 10 minut może uratować komuś życie – dodaje Leszek Lewandowski.

 Podczas spotkania w złotoryjskim Ratuszu burmistrz miasta Robert PAWŁOWSKi chociaż nie kryje swojego zadeklarowanego "strachu" przed wszystkimi sprawami medycznymi bez namawiania, jak podkreślił dla dobra sprawy zgodził się zostać dawcą szpiku i w świetle kamer i fleszy aparatów fotograficznych wykonał proceduralny trzykrotny wymaz z jamy ustnej. To czy ostatecznie zostanie dawca okaże się niebawem...- Każdy ze złotoryjan, każdy ze świerzawian powinien sobie zrobić wewnętrzny rachunek sumienia i uświadomić sobie, że każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji i będziemy oczekiwać pomocy. Ale aby dostać pomoc trzeba najpierw komuś te pomoc zaoferować - powiedział burmistrz Robert Pawłowski namawiając do udziału  w dniach 1-2 lutego w akcji rejestracji dawców szpiku w Złotoryi i Świerzawie.

W Złotoryi jest w bazie danych zarejestrowanych 769 dawców szpiku kostnego i w tej grupie jest 3 (!) rzeczywistych dawców czyli tych, którzy nieznanym sobie osobom podarowali drugie życie...W tym złotoryjanka Kinga KUBOŃ, która przed lata podarowała drugie życie drugiemu człowiekowi. - To jest niesamowite uczucie żyć w świadomości iż dało się komuś drugie życie. Obawy ? Nie ma żadnych. Jest wielka wewnętrzna satysfakcja. 

W sobotę i niedzielę 1 i 2 lutego w kilku miejscach Złotoryi (złotoryjski ośrodek kultury, hala „Tęcza” i parafia św. Jadwigi) oraz w Świerzawie (Centrum Kultury, Sportu i Turystyki) będzie można przekazać swój materiał genetyczny i zarejestrować się w bazie DMKS dla pana Sylwka i dla innych chorych. Akcja, która będzie prowadzona w godz. od 9 do 17, ma pomóc w znalezieniu potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Wspiera ją m.in. Urząd Miejski w Złotoryi i jednostki podległe.

 Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/23-01-20-burmistrz-dawca-szpiku-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy