Komu tytuł Człowieka Ziemi Złotoryjskiej?
ZŁOTORYJA. Niezwykle trudne zadanie czeka Kapitułę, która pochyli się nad kandydaturami do tytułu Człowiek Ziemi Złotoryjskiej. Zakończono bowiem przyjmowanie kandydatur do tego zaszczytnego tytułu. Zgłoszono 29 kandydatur, ponad 30 osób, które w 2019 roku mocno zaznaczyły się w "krwiobiegu" Ziemi Złotoryjskiej. W ubiegłym roku do tego zaszczytnego tytułu zgłoszonych zostało 37 kandydatur. Wygrał Jacek Kramarz, nadleśniczy Nadleśnictwa Złotoryja
Zgłoszeni do tytułu Człowiek Ziemi Złotoryjskiej 2019
1. Zenon Durachta – zorganizował Święto konia we wsi Kopacz.
2. Katarzyna Iwińska i Kinga Zagdańska – zorganizowały i przeprowadziły zajęcia z samoobrony dla pań oraz nietuzinkowe zakończenie wakacji pn. Harmider w stylu maratonu fitness.
3. Julia Jankowska – dyrektorka Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Koordynatorka projektu Geopark Unesco „Kraina Wygasłych Wulkanów”, najważniejszego projektu turystycznego w regionie. Organizuje warsztaty dobrych praktyk dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
4. Marcin Jaśkiewicz – autor pomysłu Paszport Odkrywcy jako platformy do budowania współpracy między rzemieślnikami, artystami, animatorami czasu wolnego, a branżą turystyczną jako rodzaj promocji Krainy Wygasłych Wulkanów.
5. Monika Kaczmarek – prezes złotoryjskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W 2019 r. zorganizowała V Spotkania Diabetologiczne w Złotoryi.
6. Andrzej Kocyła – w listopadzie 2019 r. zorganizował w Złotoryi Puchar Świata Służb Mundurowych WRPF Złotoryja, w którym wystartowało ponad 100 zawodników z Polski, Węgier, Czech i Niemiec.
7. o. Bogdan Koczor – jako proboszcz parafii św. Jadwigi w Złotoryi zakończył i odnowił elewację kościoła św. Jadwigi i klasztoru franciszkańskiego oraz zorganizował I Jarmark Franciszkański.
8. Kajetan Kukla – promuje edukację, złotoryjską szkołę, uczniów i nauczycieli, ukazuje życie szkoły, pracę dzieci. Pomaga w akcjach dobroczynnych.
9. Czesław Kuźniar – jako kapelmistrz Złotoryjskiej Orkiestry Dętej zorganizował jubileusz 70-lecia tej orkiestry w postaci cyklu koncertów. Ponadto wdrożył projekt współpracy z zespołem ludowym Fujijamki z Proboszczowa.
10. Anna i Robert Maciąg – prowadzą EtnoWarsztaty dla dzieci i młodzieży i całych rodzin, czym rozbudzają kreatywność dzieci.
11. Beata Majewska i o. Bogdan Koczor – w 2019 roku zorganizowali bożonarodzeniowy I Jarmark Franciszkański, który ściągnął tłumy mieszkańców miasta i okolic i zjednał sobie uznanie wszystkich.
12. Łucja Marchaj-Miller – od 11 lat jest prezesem Fundacji ANIMUS. W 2019 roku powołała do życia jedyną w Złotoryi świetlicę dla dzieci, która działa w ramach Centrum Edukacji i Rozwoju dla Dzieci i Młodzieży. Ponadto w tym samym roku zorganizowała VI Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością.
13. Daniel Romańczuk – jako zawodnik ZKS Agat zdobył w 2019 r. wicemistrzostwo świata w konkurencji 300 KWD 60.
14. Aleksandra Roś – od wielu lat jest wolontariuszką zajmującą się tańcem. Działa w złotoryjskiej Fundacji Rozwoju Człowieka TROOD, która promuje rozwój człowieka w takich dziedzinach jak sport, zdrowie, edukacja i sztuka. W 2019 roku zorganizowała imprezy Złotoryja Tańczy, pokazy świąteczne SDA Złotoryja & TROOD oraz szóstą edycję Złotoryjskiego Festiwalu Tańca, „Złotoryja Dance Arts Festival”.
15. Jolanta Sałek – przewodnik kaczawski i instruktorka turystyki kwalifikowanej w ramach działalności stowarzyszenia Ziemia Aktywnych. Prowadzi Punkt Informacji Turystycznej w Wojcieszowie. W 2019 roku zorganizowała dziewięć niekomercyjnych wycieczek turystyczno-krajoznawczych w najbliższe okolice, w których wzięło udział ponad dwieście osób – mieszkańców powiatu złotoryjskiego i turystów z Dolnego Śląska oraz innych stron Polski.
16. Adam Skórka – organizator biegu ulicznego Złota Dycha oraz wyjazdu złotoryjskich biegaczy do Mimonia i Pulsnitz.
17. Mateusz Stolarczyk – trener LZS Nowy Kościół, animator życia sportowego w Nowym Kościele.
18. Bogusława Suchostawska i Helena Szułkowska – zorganizowanie i doprowadzenie do otwarcia izby pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej. Projekt pod nazwą „Ocalmy od zapomnienia, czyli Izba Pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej” otrzymał wyróżnienie i nagrodę pieniężną od Marszałka Województwa.
19. Adam Szumski – założyciel grupy Zarowerowani 50+. Wyprawy rowerowe bogato i wyczerpująco relacjonowane są na fanpagu grupy.
20. Tomasz Ślusarczyk – założyciel grupy Biegusy w Czaplach. Na uwagę zasługuje praca z dziećmi i młodzieżą. W okresie wakacyjnym założyli letnią Akademię Biegusy Czaple. Prowadzili zajęcia sportowe przy OSP Czaple, a także wyjazdowe np. na stadionie w Złotoryi. Oprócz tego akcja sprzątania świata w Czaplach, wycieczka w góry do Świeradowa, morsowanie i wiele innych aktywności.
21. Iwona Tyńska – w 2019 r. została wybudowana we wsi Kopacz nowa świetlica wiejska, którą Iwona Tyńska jako sołtys wsi od razu zaczęła zagospodarowywać i wykorzystywać. W ubiegłym roku zorganizowała szereg imprez (wieczorków integracyjnych) dla miejscowych oraz warsztatów i zajęć dla dzieci.
22. Paweł Zabłotny – już po raz szósty zorganizował pomoc dla ubogich i potrzebujących rodzin z powiatu złotoryjskiego. Jako lider rejonu Szlachetnej Paczki zmobilizował wolontariuszy, rekrutujących się z młodzieżowego środowiska, którzy odwiedzili 55 zgłoszonych do projektu rodzin. Jest uznawany za jednego z bardziej odpowiedzialnych i terminowych liderów.
23. Paulina Zagata – zadebiutowała w 2019 roku jako zastępca Komendanta Hufca Jawor ds. organizacji pracy w powiecie złotoryjskim. Przygotowała spektakularny 28 Finał WOŚP, podczas którego zebrano rekordową kwotę ponad 103 tys. zł. Mimo, że Finał odbył się w styczniu, większość pracy trzeba było wykonać w ostatnich miesiącach roku poprzedniego. Ponadto zorganizowała Nieobozowe Akcje Zimową i Letnią, 27 Finał WOŚP.
24. Beata i Bogdan Zającowie – w okresie od września do grudnia 2019 r. przeprowadzili w Złotoryi projekt pod nazwą Zajęcia gimnastyki rekreacyjnej dla seniorów z użyciem specjalistycznych hamaków oraz innych rekwizytów gimnastycznych w ramach Programu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu EKO-Zdrowie. Program skierowano do seniorów w wieku 55-80 lat. Zajęcia były bezpłatne i odbywały się dwa razy w tygodniu w sali gimnastycznej przy szkole zawodowej przy ul. Wojska Polskiego w Złotoryi.
25. Józef Zatwardnicki – od 47 lat jest trenerem w złotoryjskim Klubie Strzeleckim AGAT. W sezonie strzeleckim 2019r. jego wychowankowie zdobyli rekord świata, rekord Polski, złoty medal mistrzostw Europy i puchar Europy, 5 medali mistrzostw Polski.
26. Stanisław Zawadzki – od 40 lat jest opiekunem sekcji modelarskiej w ZOKiR, prócz tego jest instruktorem modelarstwa lotniczego I klasy oraz sędzią modelarskim II klasy. W marcu 2019 roku zorganizował dużą wystawę sekcji modelarskiej ZOKiR, na której zaprezentował 115 modeli wykonanych wyłącznie w złotoryjskiej pracowni modelarskiej. Hitem wystawy było sprowadzenie do Złotoryi z jeleniogórskiego aeroklubu prawdziwego szybowca, który stanął na placu Reymonta.
Kolejne osiągnięcie Stanisława Zawadzkiego to zajęcie II miejsca w październiku 2019 r. w plebiscycie Radia Wrocław na najlepszą modelarnię. Z uwagi na to, że niewielka Złotoryja przegrała z takim dużym miastem jak Legnica jedynie 56 głosami, było to duże osiągnięcie. Stanisław Zawadzki zmobilizował do głosowania wszystkich swoich wychowanków obecnych i dotychczasowych oraz wszelkich sympatyków Złotoryi z całej Polski. Pokłosiem plebiscytu był wyjazd studyjny złotoryjskich modelarzy na dwa dni do Czech w listopadzie 2019 r.
27. Marcin Zawiślak – organizacja zbiórek krwi na terenie miasta.
28. Zespół projektowy Mine Master: Andrzej Dobrzański, Wojciech Kucfir, Wiesław Kazimierczak, Ryszard Makuchowski, Mariusz Młyńczak, Lesław Ostapów, Krzysztof Poznar, Amadeusz Sulisz, Jacek Tokarczyk – zespół był autorem projektu „Samojezdnego wozu wiercącego Face Master 1.70R” za który w 2019 r. przyznano firmie tytuł Dolnośląskiego Mistrza Techniki oraz tytuł Mistrza Techniki NOT Zagłębia Miedziowego.
29. Mirosław Zwierzyński – zakup hotelu Qubus i kontynuowanie działalności hotelarskiej oraz rozwijanie działalności gastronomicznej.
Kapitułę tworzą:
Iwona Pawłowska - przewodnicząca, Agnieszka Młyńczak - sekretarz, Kazimiera Tuchowska - prezes TMZZ, Łukasz Horodyski - przewodniczący Rady Powiatu Złotoryjskiego
Andrzej Kowalski - laureat, Mirosław Kopiński - laureat, Jacek Kramarz - laureat, Roman Gorzkowski - red. "Echa Złotoryi", Beata Jańta - red. "Echa Złotoryi" i Jarosław Jańta - red. "Echa Złotoryi".
Człowieka Ziemi Złotoryjskiej roku poznamy na uroczystej Gali 19 marca br.