Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koniec ze śmieciową wolnoamerykanką na cmentarzu

ZŁOTORYJA. Na cmentarzu komunalnym w Złotoryi wprowadzony będzie wkrótce obowiązek segregacji odpadów. Magistrat zamierza też ustawić przenośne toalety na terenie nekropolii. W tej chwili na cmentarzu nie trzeba rozdzielać poszczególnych frakcji. Wszystkie śmieci, zarówno organiczne, jak i papier czy plastik czy szkło, trafiają do jednego pojemnika na zmieszane odpady komunalne.

Koniec ze śmieciową wolnoamerykanką na cmentarzu

Od 1 maja tego roku w całym mieście wszedł jednak obowiązek selektywnej zbiórki. Obejmie on również cmentarz jako nieruchomość niezamieszkałą. Najprawdopodobniej podczas wakacji na terenie nekropolii pojawią się nowe pojemniki w dwóch kolorach: żółty na plastik i brązowy na bioodpady, które staną obok czarnych lub szarych kontenerów na odpady zmieszane. Urząd Miejski w Złotoryi nie zdecydował się natomiast na ustawienie osobnych pojemników na szkło. – Odpady szklane po zniczach są bardzo trudne do ponownego przerobienia, więc nawet gdybyśmy zebrali je oddzielnie, nie mielibyśmy możliwości ich sprzedaży – tłumaczy Grzegorz Nowodyła, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w UM.

Na początek gniazda do segregacji pojawią się w pięciu lokalizacjach, m.in. przy kościele i przy kaplicy. Pojemniki zostaną oklejone specjalnymi instrukcjami, które będą podpowiadały, które śmieci powinny do nich trafić. Wskazówki będą oczywiście uwzględniały specyfikę odpadów wytwarzanych na cmentarzu.

Jeszcze szybciej niż nowe kontenery na cmentarzu zostaną ustawione przenośne toalety typu toi toi. To reakcja na interwencję jednego z mieszkańców, który zwrócił władzom miejskim uwagę na fatalny stan infrastruktury sanitarnej w tym miejscu. Składa się ona z czterech latryn.

- Do tej pory nikt nie zgłaszał problemu toalet na cmentarzu, mimo że latryny funkcjonują tutaj już od kilkudziesięciu lat. Są raz w tygodniu czyszczone i dezynfekowane przez zarządcę, ale brak kultury osób je użytkujących sprawia, że ich stan sanitarny często pozostawia wiele do życzenia: są zabrudzone, a drzwi do nich wyłamane. Zgadzam się jednak całkowicie z tym, że w XXI w. standard toalety w miejscu publicznym powinien być dużo wyższy. Dlatego podpisaliśmy już umowę na ustawienie dwóch toi toiów, które będą serwisowane raz w tygodniu. Dzięki nim mieszkańcy miasta będą mieli możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych w bardziej cywilizowanych warunkach – mówi burmistrz Robert Pawłowski.

Powiązane wpisy