Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Krzyżówka do przebudowy

ZŁOTORYJA. Poprawa bezpieczeństwa pieszych – to jeden z celów inwestycji, którą Urząd Miejski w Złotoryi chce w najbliższych miesiącach zrealizować na skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Wojska Polskiego. Ma w tym miejscu powstać chodnik, którym będzie można dojść od zawodówki aż do kompleksu boisk sportowych. Miasto sfinansuje tylko połowę kosztów. Trwa przetarg.

Krzyżówka do przebudowy

Złotoryjski ratusz zamierza przebudować krzyżówkę Lubelska-Wojska Polskiego, która powstała kilka lat temu jako tymczasowe rozwiązanie podczas remontu głównej drogi przez nasze miasto. Służyła jako prowizoryczny objazd dla lżejszych pojazdów. Po zakończeniu robót drogowych na Wojska Polskiego nie zdecydowano się jednak na zrównanie jej z ziemią – kierowcy korzystają z niej do dziś, skracając sobie przejazd od strony Jeleniej Góry w rejon ul. Hożej i szpitala.

W magistracie są jednak świadomi, że skrzyżowanie wymaga wzmocnienia, jeśli ul. Lubelska ma się stać w przyszłości „małą obwodnicą” południowej części Złotoryi (do strefy ekonomicznej). To inwestycja zapowiadana od kilku lat. Dlatego powstał projekt przebudowy krzyżówki. Miasto sfinansuje go wspólnie z województwem dolnośląskim, które do niedawna było właścicielem drogi na ul. Wojska Polskiego. Oba samorządy pokryją po 50 proc. kosztów inwestycji.

Na czym będą polegały prace? Przede wszystkim zjazd w ul. Lubelską otrzyma nową nawierzchnię, odwodnienie i bardziej solidną podbudowę. Wybudowany też zostanie chodnik, którego brakuje w końcowym odcinku Lubelskiej. Nowa nawierzchnia pojawi się również na ciągu pieszo-jezdnym na ul. Wojska Polskiego, wzdłuż budynków nr 12-20. A ponieważ oba te miejsca dzieli kilkumetrowej wysokości skarpa, konieczne będzie także przebudowanie schodów łączących Lubelską z Wojska Polskiego, które w tej chwili są już mocno nadwyrężone i zarośnięte. Całość będzie wymagała także nowego oznakowania.

– To miejsce jest w tej chwili dosyć niebezpieczne dla pieszych. Muszą korzystać z pobocza na łuku ruchliwej drogi. Dzięki połączeniu chodnikiem Lubelskiej z Wojska Polskiego uda nam się zlikwidować te niedogodności – tłumaczy Jacek Janiak, naczelnik Wydziału Architektury, geodezji Rozwoju Miasta w UM.

Magistrat jest w trakcie poszukiwania wykonawcy robót. Czeka na oferty do przyszłego poniedziałku, do 22 czerwca. Przebudowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

 

Powiązane wpisy