Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Urzędnicy Ratusza odwiedzą tych, którzy nie złożyli deklaracji

ZŁOTORYJA. Nadal około 350 złotoryjan z domków jednorodzinnych i kamienic komunalnych nie złożyło deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zwleka również część przedsiębiorców. Pracownicy magistratu wzięli sprawy w swoje ręce. – Zgłaszają się do nas w sprawie korekty deklaracji osoby, które mieszkają we wspólnotach mieszkaniowych. Nie muszą tego robić. One metodę naliczania opłaty i jej wysokość określają u swoich zarządców. Do urzędu miasta powinni przyjść z nową deklaracją tylko mieszkańcy budynków komunalnych oraz nieruchomości jednorodzinnych – tłumaczy Grzegorz Nowodyła, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Złotoryi.

Urzędnicy Ratusza odwiedzą tych, którzy nie złożyli deklaracji

Na 1,5 tys. osób zobowiązanych do złożenia korekty deklaracji w UM nie zrobiło tego dotąd ok. 350. – Pamiętajmy, aby przy sporządzaniu korekty zaznaczyć w deklaracji tylko jedną metodę naliczania opłaty: albo od całego gospodarstwa domowego, albo od liczby osób je zamieszkujących. Część osób popełnia ten sam błąd i zakreśla dwie metody naraz, co sprawia, że opłata jest podwójna – dodaje naczelnik.

Deklaracji nie złożyło także ok. 100 właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, którzy od 1 maja również mają obowiązek selektywnej zbiórki, podobnie jak reszta mieszkańców. Od wczoraj pracownicy UM próbują dotrzeć do wszystkich osobiście.

– Żaden z przedsiębiorców, u których dotąd byliśmy, nie przystąpił do gminnego systemu gospodarowania odpadami, a jednocześnie nie miał podpisanej indywidualnej umowy z firmą usuwającą odpady. Teoretycznie więc od ponad miesiąca śmieci powinny zalegać u niego na posesji. Właściciele tych nieruchomości tłumaczą się, że mieli zgłosić się do nas już dawno, że zapomnieli, ale żaden nie podaje sensownego wytłumaczenia zwłoki, która naraża go na grzywnę – mówi Grzegorz Nowodyła.

Złożenie korekty deklaracji jest obowiązkowe. Termin wynosi 14 dni od wprowadzenia nowych opłat i obowiązku segregacji odpadów, minął więc w maju. Ten, kto nie składa deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podlega karze grzywny.

Deklarację należy złożyć w UM w pok. nr 1, wrzucić do urny znajdującej się w głównym budynku na parterze lub wysłać za pomocą skrzynki e-PUAP.

 

Powiązane wpisy