Burmistrz pyta rodziców o zespół szkół
ZŁOTORYJA. Uchwała intencyjna przyjęta przez złotoryjskich radnych zapaliła zielone światło dla formalnych działań gospodarza miasta w kwestii powołania do życia Zespołu Szkół.... Urząd Miejski w Złotoryi rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Miejskich przy ul. Wilczej. We wtorek burmistrz Robert Pawłowski spotkał się z rodzicami dzieci uczęszczających do klas I-III Szkoły Podstawowej nr 3, by poznać ich opinię na temat ewentualnego połączenia placówki z miejskim gimnazjum.
– Utworzenie zespołu szkół oznacza większe nakłady finansowe na edukację waszych dzieci. Brak połączenia to zachowanie status quo – tłumaczył rodzicom. Przekazał im też list opisujący koncepcję łączenia szkół. Pytań i wątpliwości ze strony rodziców nie brakowało, więc burmistrz zaprosił wszystkich na debatę społeczną. Odbędzie się ona we wtorek 12 kwietnia o godz. 17 w sali gimnastycznej SP nr 3.
Poniżej publikujemy list burmistrza Roberta Pawłowskiego do rodziców dzieci-uczniów SP nr 3 .
Szanowni Państwo,
zwracam się do Państwa jako Rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi.
Od pewnego czasu toczy się w naszym Mieście dyskusja na temat utworzenia Zespołu Szkół Miejskich, w którego skład weszłyby: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Brodatego oraz Gimnazjum im. Valentina Trotzendorfa. Padają argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Dzisiaj, gdy została podjęta intencyjna uchwała Rady Miejskiej, która jeszcze niczego nie przesądza, mam możliwość przeprowadzenia na ten temat szerokich konsultacji. Dlatego bardzo zależy mi na poznaniu Państwa opinii. Proszę jednak pamiętać, że w tej konkretnej sprawie nie chodzi o interes Urzędu Miejskiego czy nawet zatrudnionych w tych szkołach nauczycieli, lecz o przyszłość Waszych dzieci.
Od początku mojej kadencji jako Burmistrza Miasta realizowana jest strategia mająca na celu podniesienie poziomu nauczania w złotoryjskich szkołach. Służy temu zmniejszenie liczebności klas oraz przeznaczenie środków na stypendia naukowe w gimnazjum, zatrudnienie logopedy czy rozpoczęty proces tworzenia klas sportowych we wszystkich szkołach miejskich.
Pomimo przyznania naszemu Miastu znacznie mniejszej subwencji oświatowej (środki z budżetu państwa) niż w latach ubiegłych, nie zamierzamy redukować wydatków na oświatę, wręcz przeciwnie – chcemy je sukcesywnie zwiększać. Jeżeli dzisiaj szukamy oszczędności w administracyjnych kosztach funkcjonowania szkół, to zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydamy na proces dydaktyczny. Chcemy dać nauczycielom jeszcze lepsze narzędzia, aby Wasze dzieci mogły osiągać jak najlepsze wyniki w nauce.
Mam świadomość, że obawiacie się Państwo tej zmiany, choć Wasze dzieci od dawna uczą się pod jednym dachem, spędzają wspólnie czas wolny, rozwijają talenty, nawiązują przyjaźnie. Tak naprawdę od zawsze funkcjonują w obrębie jednego budynku. Wspólnie korzystają z hali sportowej „Tęcza” oraz kompleksu boisk przy ul. Lubelskiej. Wspólnie spożywają posiłki w stołówce szkolnej oraz mają zapewnioną opiekę w jednym gabinecie pielęgniarskim. Korzystają ze wspólnych szatni zlokalizowanych w piwnicy gimnazjum, a na III piętrze budynku zlokalizowane są sale lekcyjne szkoły podstawowej, podczas gdy na parterze budynku gimnazjum mieszczą się oddziały przedszkolne funkcjonujące w szkole podstawowej. Proponowana zatem zmiana jest wyłączenie formalnością i nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie obu podmiotów, które nadal zachowają swoją tożsamość i patronów.
Utworzenie zespołu szkół wpłynie na poprawę jakości nauczania. Do minimum zostanie zredukowana liczba zastępstw, na których uczniowie nie będą przerabiali bieżącego materiału. Z sześciu do jedenastu lat wydłuży się okres, w którym grono tych samych pedagogów będzie mogło wspierać postępy Waszych dzieci.
Utworzenie zespołu szkół pozwoli na wzbogacenie oferty edukacyjnej i wychowawczej poprzez zwiększenie liczby godzin zajęć dodatkowych, zwiększenie liczby godzin dla logopedy, zatrudnienie psychologa. Ponadto jeden dyrektor zapewni znacznie lepsze wykorzystanie potencjału pedagogicznego i materialnego.
Utworzenie zespołu zapobiegnie obniżeniu jakości nauczania, ponieważ wpłynie na stabilizację etatów nauczycielskich, które w związku ze znacznymi zmianami demograficznymi i nakładającymi się na nie ogólnopaństwowymi decyzjami w sprawie systemu kształcenia, będą podlegać dużym wahaniom w ciągu najbliższych lat.
Drodzy Państwo, bezpieczeństwo Waszych dzieci jest najważniejsze i połączenie w zespół w żaden sposób tego bezpieczeństwa nie pogorszy. Wręcz przeciwnie, odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Zespole Szkół będzie precyzyjnie przypisana do jednego ośrodka decyzyjnego, a nie jak w tej chwili przerzucana między szkołami. W obu placówkach zamontowany jest monitoring. W połączonych placówkach pozostaną ci sami nauczyciele, a Wasze dzieci pozostaną w tych samych budynkach. Zajęcia nadal będą się odbywać na jedną zmianę.
Państwa dzieci uczące się dzisiaj w szkole podstawowej, jutro będą uczniami gimnazjum. Chcemy mieć pewność, że robimy wszystko, aby zapewnić im jak najlepsze wykształcenie, jak najlepszy rozwój na każdym poziomie edukacji.
Dlatego bardzo Państwa proszę o wnikliwe rozważenie wszystkich argumentów za i przeciw utworzeniu Zespołu Szkół. Jednocześnie zapraszam na debatę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Miejskich, która odbędzie się 12 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3. Możecie Państwo także w każdej chwili uzyskać odpowiedź na nurtujące was pytania w Urzędzie Miejskim bezpośrednio pod numerem telefonicznym 76 877 91 51.
Z wyrazami szacunku
Robert Pawłowski
Burmistrz Złotoryi
Wczoraj burmistrz Pawłowski i przedstawicielami UM spotkali się z rodzicami dzieci z klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 3.