Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Basenowe przesilenie? Oby nie skończyło się na jałowej dyskusji...

ZŁOTORYJA. Sprawa basenu w Złotoryi to temat dyżurny od lat, właściwie od czasu kiedy poprzedni burmistrz basen odkryty przy ul.Legnickiej zamknął. Jak grzyby po deszczu pojawiały się koncepcje reaktywacji basenu otwartej, budowy basenu krytego i na tzw. gadaniu, internetowej napince i hejcie się kończyło. Tegoroczne lato  - otwarcie basenu w Lwówku Śląskim i kompleksu basenów w Jaworze uzmysłowił fakt tzw. rekreacyjnego, basenowego wykluczenia Złotoryi, może nawet bardziej dokuczliwego niż tzw. wykluczenie komunikacyjno-kolejowe.

Ale wygląd na to iż w tzw. temacie basenu coś drgnęło....

Basenowe przesilenie? Oby nie skończyło się na jałowej dyskusji...

Burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski skierował na ręce Waldemara Wilczyńskiego,przewodniczącego Rady Miejskiej- z wiadomością do radnych - pismo poniższej treści, które przytaczamy w całości:

" W związku z podnoszoną systematycznie przez Państwa Radnych kwestią budowy basenu w Złotoryi proszę o wyrażenie opinii w sprawie zlecenia sporządzenia analizy biznesowej zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie pływalni w Złotoryi.
Celem opracowania byłby wybór optymalnego, z punktu widzenia naszego Miasta wariantu inwestycyjnego i organizacyjnego obiektu.
Analiza zostałaby przeprowadzona w czterech etapach:

Etap 1: Wykonanie analizy potrzeb i popytu na usługi pływalni, w latach 2022-2051, a w szczególności:
- nazwanie poszczególnych grup odbiorców usług basenu i wielkości grupy,
- ocenę wielkości popytu w poszczególnych grupach odbiorców,
- analizę akceptowalnych cen przez poszczególne grupy odbiorców, pod kątem sytuacji ekonomicznej w gminie i gminach sąsiednich oraz oceny dostępnych rozwiązań konkurencyjnych,
- nazwanie wymagań funkcjonalnych, organizacyjnych i marketingowych dla zidentyfikowanych poszczególnych grup odbiorów usług basenu.

Etap: 2. Nazwanie i scharakteryzowanie trzech wariantów organizacyjno – biznesowych korespondujących z wynikami analizy potrzeb i popytu. Każdy z wariantów zawierałby:
- lokalizację, opis wariantu i jego krótką charakterystykę,
- nazwanie głównej grupy docelowej i jej charakterystykę, liczebność i przewidywane zmiany liczebności grupy docelowej w latach 2022-2051,
- nazwanie specyficznych rozwiązań organizacyjnych basenu w poszczególnych wariantach, z nazwaniem czynników kosztotwórczych (np. koszty zatrudnienia, zużycia energii i wody).

Etap 3. Wykonanie analizy ekonomiczno-finansowej przedsięwzięcia w horyzoncie czasowym 2022 – 2051, w każdym z w/w wariantów, zawierającą:
- szacunkowy kosztorys inwestycji
- analiza przychodów i kosztów utrzymania obiektu i jego zmian w czasie,
- wielkości wymaganej rocznej dopłaty z budżetu gminy do utrzymania obiektu w perspektywie 2030 roku (dla każdego roku).
- nazwanie (jakościowe) korzyści pozaekonomicznych funkcjonowania obiektu w analizowanym wariancie.

Etap 4. Źródła finansowania i ramowy plan projektu, tj.:
- ramowy harmonogram realizacji
- ocena budżetu gminy pod kątem realizacji projektu,
- możliwości pozyskania środków zewnętrznych na sfinansowanie inwestycji,

Każdy z etapów byłby zakończony raportem połączonym z prezentacją wyników, zaś końcowy raport zawierałby:
1. Uwarunkowania opisujące Gminę Złotoryja,
2. Charakterystykę potrzeb rynku i analizę popytu,
3. Wariantową koncepcję funkcjonowania: Jaki basen?, Jaka wielkość obiektu?, Jaka lokalizacja na terenie miasta?
4. Analizę ekonomiczno-finansową: Jakie byłyby szacunkowe koszty budowy obiektu, Jakie byłyby koszty utrzymania rekomendowanego obiektu, szacunek przychodów.
5. Analizę wykonalności, źródła i modele sfinansowania inwestycji: Jak można ocenić aktualną zdolność miasta do sfinansowania inwestycji oraz do utrzymania pływalni. Jakie są obecnie możliwości realnego pozyskania środków zewnętrznych na budowę tego typu obiektu
6. Ramowy plan realizacji
7. Wnioski i rekomendacje: Jaki wariant pływalni byłby najlepszy?
Jeżeli Państwo Radni zdecydujecie, że takie opracowanie powinno powstać, zaproponuję dokonanie zmiany w budżecie na rok 2020, polegającej na przeniesieniu potrzebnej kwoty z pozycji 85195 par. 6050 – „Opracowanie programu funkcjonalnego użytkowego budynku centrum i utworzenie pozycji” – na w tym celu utworzony paragraf w budżecie".

Czas pokaże jakimi intencjami kieruje się burmistrz i czy radni podejmą temat budowy basenu?

Powiązane wpisy