Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jest robota na szubienicy

ZŁOTORYJA. Miasto szuka przedsiębiorcy, który zamieni zabytkowe resztki szubienicy na Górce Mieszczańskiej w atrakcję turystyczną Złotoryi i Pogórza Kaczawskiego. Stawia przed nim zadanie odnowienia i wyeksponowania fundamentów odkrytych kilka lat temu przez archeologów. Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 2 miesiące.

Jest robota na szubienicy

Przetarg organizowany jest przez Urząd Miejski w Złotoryi i składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter typowo budowlany. Chodzi przede wszystkim o konserwację fundamentu szubienicy. Mur z piaskowca ma być wyczyszczony i wzmocniony, do tego trzeba wypełnić ubytki i odtworzyć brakujące fragmenty.

Co poza tym będzie należało do zadań wykonawcy inwestycji? Na ścieżce prowadzącej do szubienicy zamontuje 5 tablic informacyjnych z opisem m.in. tego, co udało się wykopać podczas prac archeologicznych. Wybuduje też wiatę turystyczną z drewnianymi ławkami, koszami na śmieci i kamiennym kręgiem na ognisko. Oznakuje ponadto 2 km szlaków turystycznych w obrębie parku, usunie samosiejki wokół fundamentów, a także wyremontuje istniejące już ławki oraz nawierzchnię gruntowych ścieżek pieszych i rowerowych prowadzących do szubienicy.

Druga część przetargu to dostawa i montaż kiosku multimedialnego, który ma stanąć na wejściu do parku, na trawniku przy budynku baru (na zdjęciu obok). Umieszczone w nim zostaną informacje dla turystów o historii miejsca straceń w Złotoryi oraz o atrakcjach Pogórza Kaczawskiego.

Przedsiębiorcy zainteresowani rewitalizacją szubienicy mogą składać oferty tylko na jedną z dwóch części przetargu lub na obydwie razem. Na wykonanie prac budowlanych wykonawca będzie miał 60 dni. W przypadku kiosku czas wykonania zadania to 40 dni. Złotoryjski ratusz czeka na oferty do jutra, tj. piątku 2 października.

Przypomnijmy: fundamenty szubienicy na Górce Mieszczańskiej odkryli latem 2016 r. archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowcy, poza murem zbudowanym z piaskowca i kamieni polnych, wykopali z ziemi także relikty dawnego miejsca straceń (m.in. dobrze zachowany łańcuch egzekucyjny) oraz wiele pojedynczych fragmentów kości ludzkich. Obiekt o średnicy 7,65 m pochodzi prawdopodobnie z przełomu XV i XVI w., co oznacza, że jest jedną z najstarszych szubienic we współczesnych granicach Polski. Jej wysokość mogła wynosić 7-8 m i była dobrze widoczna z położonej niżej drogi prowadzącej do miasta. Została rozebrana w 1810 r. W XIX w. zbudowano w tym miejscu pawilon widokowy, co spowodowało jednak uszkodzenia i zniszczenia na ścianach fundamentu szubienicy.

Władze miasta nie zamierzają co prawda odbudowywać całej szubienicy, ale mimo to liczą, że rewitalizacja jej fundamentów oraz stworzenie ścieżki edukacyjnej przyciągnie do Złotoryi turystów. – To największy tego typu obiekt odkryty na Dolnym Śląsku, który bez wątpienia może stanowić atrakcję turystyczną naszego miasta. Przy okazji zajmiemy się zagospodarowaniem części parku, w której zlokalizowane są ruiny szubienicy – powiedział burmistrz Robert Pawłowski.

Na projekt pn. „Odtworzenie zabytkowej szubienicy w Złotoryi jako atrakcji turystycznej Pogórza Kaczawskiego” gmina miejska otrzymała dofinansowanie ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie w kwocie ponad 120 tys. zł.

Powiązane wpisy