Wobec zaistniałej sytuacji wójt Karolina Bardowska podjęła natychmiastowe działania. Na uchwałę złożyła skargę do Regionalnej Izby Obrachunkowej i już 24.09.2020 otrzymała negatywną opinię Składu Orzekającego o podjętej uchwale, gdyż" cyt. „uchwała nie może być efektem niezadowolenia rady z całokształtu działania organu wykonawczego przy zastosowaniu natury personalnej". Sama opinia była światełkiem w tunelu, jednak to uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z dnia 1 października 2020 jest przysłowiową „kropką nad i”.
W miażdżącym dla Rady Gminy uzasadnieniu czytamy, że ...
„Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu Stwierdza nieważność uchwały Rady Gminy Zagrodno nr. XXV.165.2020 z dnia 27 sierpnia 2020 w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Zagrodno za 2019 rok – wobec braku przesłanek merytorycznych uzasadniających nieudzielenie absolutorium, co w sposób istotny narusza art. 18 ust.2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym”. Kolegium wskazuje, że co prawda do wyłącznej właściwości organu stanowiącego należy podejmowanie uchwał w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia absolutorium, jednak w świetle regulacji u.s.g. jedyną i faktyczną podstawą do nieudzielenia absolutorium jest negatywna ocena wykonania budżetu. „Warunkiem podjęcia prawidłowej uchwały o nieudzieleniu absolutorium powinna być dyskusja radnych, w wyniku której dojdzie do jednoznacznej, negatywnej oceny realizacji budżetu gminy”, przy czym organ uchwałodawczy musi wskazać rozbieżności pomiędzy planowanymi i wykonanymi wielkościami.
Faktem jest, że przedstawione przez Radę Gminy Zagrodno zarzuty są nietrafione, gdyż wskazują między innymi na brak realizacji zadań w ogóle nieujętych w budżecie Gminy na 2019. Kolegium wytyka również Radzie Gminy przedstawiony przez nich zarzut „zbyt dużego udziału środków własnych w finansowaniu gminnych zadań oświatowych”, wskazując, że nikt inny, tylko właśnie „Rada postanowiła o udziale środków własnych Gminy w finansowaniu gminnych zadań oświatowych”. Pozostałe zarzuty Kolegium uznaje tożsamo za bezzasadne pouczając jednocześnie Radę, że „instytucja absolutorium ma ograniczony przedmiotowo zakres….nie może być efektem niezadowolenia Rady z całokształtu działania organu wykonawczego przy zastosowaniu przesłanek natury personalnej”.
Uchwała Kolegium Rio jest niewątpliwym sukcesem Wójt Karoliny Bardowskiej. Rada Gminy musi uderzyć się w pierś i przyznać, że „strzelanie na oślep” rzadko kiedy bywa celne. Z informacji przekazanej przez urząd wynika, że poprzedni rok nie był przysłowiowym „szczęściem początkującego”. 02.10.2020 została podjęta uchwała RIO w sprawie opinii o przedłożonej przez Wójta informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Zagrodno za pierwsze półrocze 2020 i tutaj również opinia Składu Orzekającego jest pozytywna. Pozostaje zadać sobie pytanie – jak długo potrwa przeciąganie liny? Biorąc pod uwagę fakt, że po stronie Bardowskiej „ciągną” silniejsi, finał dla jednej ze stron może być druzgocący.
Od redakcji
W niemalże identycznym tonie RIO wypowiedziało się przeciwko nie udzieleniu absolutorium wójtowi Legnickiego Pola. przez Radę Gminy...