Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Specjaliści pomagają kobietom w kryzysie

ZŁOTORYJA. Bezpłatną pomoc psychologa, terapeuty, prawnika czy seksuologa można uzyskać w centrum interwencyjno-konsultacyjnym, które utworzyła Fundacja Animus. Z jego usług skorzystać mogą kobiety – zarówno dorosłe, jak i nastolatki, które potrzebują wsparcia w różnego rodzaju kryzysach, przede wszystkim związanych z przemocą. Fundacja zapewnia też paniom grupy wsparcia, które na razie funkcjonują on-line.

Specjaliści pomagają kobietom w kryzysie

Animus od ponad 12 lat działa na terenie powiatu złotoryjskiego, pomagając mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Znany jest m.in. z przedświątecznych zbiórek żywności organizowanej w sklepach na terenie miasta. Teraz wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom.

– Obserwujemy sytuację w kraju, jak również działania podejmowane w społeczności lokalnej, prowadzimy też rozmowy z kobietami, realizując jako fundacja różne inicjatywy. I widzimy ogromną potrzebę pomocy nie tylko materialnej, ale także specjalistycznej. Dlatego przygotowaliśmy projekt dedykowany kobietom i nastolatkom, uznając, że trzeba stworzyć w naszej fundacji centrum interwencyjno-konsultacyjne. Chcemy zaproponować paniom w różnym wieku bezpłatne formy wsparcia adekwatne do ich: sytuacji życiowej i rodzinnej, doznawanych rodzajów przemocy (w tym seksualnej), problemów emocjonalnych i prawnych oraz stanu zdrowia – tłumaczy Łucja Marchaj-Miller, prezeska Animusa.

Centrum to coś w rodzaju „pogotowia ratunkowego”, w którym w sposób doraźny udzielana jest specjalistyczna pomoc. Do punktu mogą się zgłosić kobiety dotknięte różnego rodzaju kryzysem wynikającym z problemów pojawiających się na poszczególnych etapach życia. Dyżurujący tam specjaliści udzielą natychmiastowego wsparcia i w razie potrzeby skierują osoby w potrzebie do innej instytucji.

Specjaliści pełnią dyżury w wyznaczone dni tygodnia. Kobiety mogą otrzymać pomoc od: psychologa, terapeuty, prawnika, seksuologa i kuratora. 

- W kryzysowych sytuacjach warto poszukać fachowego wsparcia oraz pomocy specjalisty. Należy to uczynić już przy wystąpieniu pierwszych niepokojących symptomów, ponieważ szybka reakcja w postaci rozmowy doradczo-wspierającej, konsultacji czy podjęcia terapii pozwoli w sposób sprawny i skuteczny rozwiązać problemy, pomoże wyjść im naprzeciw, bez lęku. Mając to na uwadze, Animus umożliwia kobietom korzystanie z porad, konsultacji oraz terapii. Te formy wsparcia prowadzone są obecnie stacjonarnie w gabinecie terapeutycznym, telefonicznie lub on-line przez wspomnianych specjalistów – dodaje pani prezes.

W weekendy natomiast dyżur w zastępstwie specjalistów zawsze pełni interwent kryzysowy, czyli osoba, która jest przygotowana do udzielenia pomocy kobietom w różnych sytuacjach życiowych, przede wszystkim doświadczającym problemów psychicznych związanych m.in. z kryzysem małżeńskim, rodzinnym, żałobą, próbami samobójczymi, traumatycznymi doświadczeniami wynikającymi z szykanowania czy piętnowania, mobbingu i agresji, napaści i przemocy seksualnej, utraty dziecka, poronienia itp.

W ramach nowego projektu Animus utworzył także dwie grupy wsparcia: dla kobiet dorosłych doświadczających przemocy oraz dla kobiet bardzo młodych (nastolatek). Pierwsza pomaga uczestniczkom zyskać przekonanie, że nie są same z problemami, ukierunkowuje je na to, jak przeciwdziałać przemocy i jak pracować nad sobą, aby nie powielać dotychczasowych stereotypów w funkcjonowaniu w relacjach partnerskich i społecznych.

Z kolei w drugiej grupie nastolatki mogą korzystać ze wsparcia w zrozumieniu i przezwyciężaniu trudności związanych z emocjonalnymi, biologicznymi i społecznymi aspektami kobiecości. Spotkania pomagają również kształtować umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych i wzmacniać postawy prospołecznych oraz poczucie własnej wartości.

Projekt Animusa ruszył z początkiem stycznia i potrwa co najmniej do końca marca tego roku. Udział w nim jest bezpłatny, a uczestniczki mają zagwarantowaną pełną anonimowość. Całe przedsięwzięcie realizowane jest ze środków Funduszu Praw Kobiet Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.

– Zapraszamy wszystkie panie w potrzebie do skorzystania z naszej pomocy. U nas jesteście anonimowe. Nie wahajcie się. Zadzwońcie do naszego specjalisty – zachęca Łucja Marchaj-Miller.

Powiązane wpisy