Pomnik Reymonta do zastąpienia. Ziemia obiecana do zagospodarowania
ZŁOTRYJA. Burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski ogłosił właśnie konkurs na zagospodarowanie placu Władysława Reymonta. Z nagrodami pieniężnymi, na które mogą liczyć autorzy trzech najlepszych koncepcji. Prace muszą uwzględnić m.in. zastąpienie pomnika noblisty innym (w domyśle – bardziej dyskretnym) elementem nawiązującym do nazwy miejsca. Czas na przygotowanie projektów jest do końca czerwca.
Urząd Miejski w Złotoryi powiedział A, gdy w ubiegłym roku przerobił najtrudniejsze skrzyżowanie w mieście na bezpieczne rondo i diametralnie poprawił wygląd dużej części placu. Teraz mówi B i zamawia opracowanie, które pozwoli uporządkować pod względem urbanistycznym i architektonicznym pozostały fragment. Chodzi o skwer z pomnikiem, teren bezpośrednio przed ośrodkiem kultury, przy Baszcie Kowalskiej i przy USC oraz fragment ul. Basztowej od supermarketu do piekarni . Magistrat chce, żeby ta część Złotoryi stanowiła reprezentacyjną część miasta nie tylko przez lokalizację, ale i z wyglądu, a przy tym była atrakcyjna, wygodna i bezpieczna dla mieszkańców.
Do współpracy ratusz zaprasza nie tylko fachowców, którzy już ukończyli studia na kierunku architektura, urbanistyka, architektura krajobrazu, planowanie przestrzenne lub gospodarka przestrzenna, ale również studentów tych kierunków. Ich zadaniem jest opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania części terenu na pl. Władysława Reymonta pod względem kompozycyjno-przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym, uwzględniającej historię, kulturę i obraz społeczny miasta.
„Zagospodarowanie terenu ma pozwolić na maksymalne wykorzystanie obszaru jako wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej o wysokich standardach estetycznych” – czytamy w regulaminie.
Plac Władysława Reymonta w trakcie budowy rondaJakie konkretne ramy zakreśla Urząd Miejski? Przede wszystkim należy zaprojektować przestrzeń reprezentacyjną placu z uwzględnieniem m.in. małej architektury i tablic informacyjnych oraz wyraźnie określić strefy ruchu pieszego i komunikacji kołowej. Przy budynku Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji musi być zachowana funkcja przystanku autobusowego.
Koncepcja powinna również uwzględniać przebudowę oświetlenia ulicznego na latarnie LED oraz rozbudowę parkingów, zachować przebieg istniejącej drogi rowerowej i lokalizację wiaty na rowery, a także zawierać propozycję wycinki drzew i nowych nasadzeń.
Co ważne, w związku z planowanym przesunięciem pomnika Władysława Reymonta konieczne jest zagospodarowanie przestrzeni po monumencie i umieszczenie innego akcentu charakterystycznego dla nazwy placu.
Do 2 kwietnia złotoryjski magistrat dał czas na przedkładanie pytań, pomysłów, propozycji, uwag i opinii do koncepcji zagospodarowania pl. Reymonta. Wnioski pisemne, szkice, rysunki czy mapy poglądowe zostaną zamieszczone na stronie internetowej miasta. Urząd odpowie na nie do końca kwietnia. Potem będzie 2 miesiące na opracowanie koncepcji i przesłanie pracy konkursowej. Datą graniczną jest tu 30 czerwca.
Zwycięzców poznamy w ciągu kolejnych 2 tygodni – do 16 lipca komisja konkursowa oceni prace i wskaże najlepszą. W komisji zasiądą: przedstawiciel UM, architekt, urbanista i dwóch radnych. Jej obrady mają być tajne.
Prace konkursowe będą oceniane na podstawie czterech kryteriów. Pierwszym z nich są walory architektoniczne i urbanistyczne koncepcji oraz ich atrakcyjność użytkowa i estetyczna – mają zagwarantować specyfikę pl. Reymonta. Drugi to funkcjonalność proponowanych rozwiązań – tu oceniana będzie możliwość korzystania z przestrzeni przez wiele osób w różnym wieku, w tym niepełnosprawnych. Trzecie kryterium stanowi realność i jakość zastosowanych rozwiązań. Liczyć się również będzie oryginalność projektu i innowacyjność konkretnych elementów. W każdym z tych czterech przypadków będzie można zdobyć od 0 do 10 punktów.
Najlepiej oceniona koncepcja otrzyma 3 tys. zł nagrody (to kwota netto). Na premię pieniężną mogą również liczyć osoby, które zajmą w konkursie drugie i trzecie miejsce – odpowiednio 2 i 1 tys. zł.