Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Radni przeciwni koreańskiej inwestycji. Co zrobi burmistrz?

ZŁOTORYJA. Już ponad 600 podpisów osób nie zgadzających się na wybudowanie w Złotoryi przez koreański koncern fabryki mogącej zagrażać środowisku naturalnemu i bezpieczeństwu raz zdrowiu złotoryjan widnieje pod petycją skierowana do władz miasta. Przypomnijmy iż Koreańczycy chcą w Złotoryi uruchomić instalację do odzyskiwania grafitu i tlenków metali z baterii oraz ogniw litowo-jonowych. Swoje veto wyrazili także złotoryjscy radni. 12 z nich: Agnieszka Zawiślak, Stanisław Pazera, Józef Banaszek, Eugeniusz Pożar, Barbara Zwierzyńska, Paweł Maciejewski, Grzegorz Łoś, Dariusz Spychała, Dariusz Widomski, Waldemar Wilczyński, Paweł Okręglicki , Barbara Listwan skierowało na ręce burmistrza Roberta PAWŁOWSKIEGO sprzeciw przeciwko planowanej inwestycji.

Stanowiska radnych nie podpisali: Leszek Antonowicz, Marcin Gagatek i Adam Bartnicki.

Radni przeciwni koreańskiej inwestycji. Co zrobi burmistrz?

Treść pisma ze stanowiskiem Radnych:
" Zgodnie z brzmieniem art. 23 Ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia.

Decyzja o podjęciu współpracy w zakresie budowy instalacji z koreańską firmą SungEel HiTech powinna być poprzedzona konsultacjami społecznymi z suwerenem naszej gminy. Pan Burmistrz nie powinien samodzielnie, bez uwzględnienia zdania społeczności, rozstrzygać o lokowaniu działalności gospodarczej przez podmiot, który wywołuje wśród mieszkańców naszego miasta lęk i niepokój. Nie chcemy także tracić walorów środowiskowych naszego miasta i okolic.
Oczywiście jesteśmy za rozwojem gospodarczym regionu, jednak w tym projekcie widzimy zagrożenie dla ludzi i środowiska, zwłaszcza w przypadku zdarzeń losowych i błędów ludzkich oraz wątpliwą korzyść ekonomiczną. Taki pomysł na rozwój gminy jest niespójny z wcześniej deklarowanymi bardziej zrównoważonymi ścieżkami rozwoju w kierunku przemysłu zaawansowanych technologii, za którym idą atrakcyjne i kreatywne miejsca pracy oraz wykorzystania potencjału dziedzictwa historyczno przyrodniczego i rozwoju turystyki.
W przedmiotowej sprawie jest wiele kontrowersji związanych z lokalizacją zakładu. Mieszkańcy, których jako radni reprezentujemy, wyrażają swoje obawy i stanowczy sprzeciw, nie chcą tego typu inwestycji na terenie Złotoryi i najbliższych okolic. Wiemy też, podobne postępowanie dla tej firmy zostało umorzone kilka dni temu w Brzegu Dolnym, o czym nie poinformował nas przedstawiciel inwestora podczas komisji. Podobnie jak nie poinformowano nas o tym, że odbył się już przetarg w LSSE na sprzedaż działki, na której ma być umiejscowiona inwestycja.
Mając na względzie dobro gminy i jej mieszkańców w związku z planowaną realizacją projektu pod nazwą „Budowa instalacji do odzysku substancji z odpadów baterii i modułów litowo-jonowych oraz ich elementów na terenie dz. nr 91/23 obręb 7 w Złotoryi" składamy stanowczy sprzeciw i brak zgody społecznej dla tego projektu".

Przypomnijmy iż 18 marca w internecie ruszyła zbiórka podpisów pod petycją, która ma stanowić “formalny sprzeciw i brak zgody społecznej dla budowy instalacji do odzysku substancji z odpadów baterii i modułów litowo-jonowych oraz ich elementów na terenie dz. nr 91/23 obr. 7 w Złotoryi”.

Z kolej na na głównej stronie Urzędu Miejskiego – zlotoryja.pl – została uruchomiona zakładka dotycząca inwestycji. Można za jej pośrednictwem zadawać pytania jak również zapoznać się z najnowszymi informacjami.

Podczas posiedzenia on-line komisji gospodarczej pojawił się ciekawy z perspektywy Złotoryi i złotoryjan wątek zasugerowany przez burmistrza Roberta Pawłowskiego: jakie stanowisko zajęliby radni przeciwni inwestycji gdyby Koreńczycy "w pakiecie" zaproponowali iż dodatkowo wybudują w Złotoryi basen ?  Radny Paweł MACIEJEWSKI, przewodniczący Komisji Gospodarczej nie odniósł się do sugestii burmistrza wprost ale zaproponowac wizytę studyjną w podobnej fabryce znajdujacej się w Niemczem aby osobiście radni przekonali się o plusa i minusach takiej fabryki w sąsiedztwie.

Powiązane wpisy