Startuje budżet obywatelski
ZŁOTORYJA. Do rozdania jest 120 tys. zł. To pieniądze przeznaczone na propozycje mieszkańców, które zdobędą największe poparcie w tegorocznym budżecie obywatelskim. Projekty można zgłaszać już od najbliższego poniedziałku. Głosowanie w czerwcu i tylko przez internet.
Zadania do złotoryjskiego budżetu obywatelskiego (ZBO) będzie można zgłosić na papierze oraz drogą cyfrową, bez konieczności wizyty w urzędzie – dzięki specjalnej platformie internetowej (zlotoryja.budzet-obywatelski.org), która ruszy po niedzieli. Zrobić to może każdy mieszkaniec miasta – również niepełnoletni, za zgodą rodzica. Wystarczy, że zbierze dla swojej propozycji pisemne poparcie co najmniej 14 złotoryjan – to warunek konieczny, aby wniosek mógł trafić pod głosowanie.
Urząd Miejski w Złotoryi będzie przyjmował zgłoszenia od 29 marca do 12 kwietnia, wyłącznie na specjalnym formularzu (w załączniku pod tekstem). Co ważne, wnioskodawca w opisie projektu musi wskazać: jego lokalizację, co ma zostać wykonane i jakie działania powinny być podjęte, spodziewane korzyści i grupy mieszkańców, które najbardziej na projekcie zyskają, składowe części zadania, kalkulację kosztów realizacji projektu, jego streszczenie oraz zapewnienie (o ile jest to możliwe) dostępności tego, co powstanie w ramach projektu, osobom ze szczególnymi potrzebami.
Bez zmian pozostaje maksymalna kwota przeznaczona na jedno zadanie – nie może ono kosztować więcej niż 20 tys. zł. To oznacza, że do realizacji trafi najprawdopodobniej 6 projektów.
Pod głosowanie zostaną poddane tylko te wnioski, które uzyskają pozytywną weryfikację pod względem formalnoprawnym (chodzi o sprawdzenie, czy projekt jest zgodny z powszechnie obowiązującym prawem i technicznie wykonalny). Jeśli czyjaś propozycja zostanie odrzucona, od negatywnej oceny będzie się można w ciągu tygodnia odwołać, bez konieczności pisania uzasadnienia. Odwołanie rozpatrzy burmistrz miasta, który ponownie zweryfikuje wniosek.
Najbardziej istotna zmiana w tegorocznym ZBO dotyczy samego głosowania. Nie odbędzie się ono w lokalu wyborczym w UM, tak jak w latach poprzednich – zostanie przeprowadzone tylko przez platformę internetową, na której wymagane jest zalogowanie przez PESEL. Prawo do oddania głosu ma każdy obywatel Złotoryi, bez względu na wiek, więc w wyborze najciekawszych projektów mogą wziąć udział także dzieci.
– Jeśli jakieś obostrzenia związane z COVID-19 nie pokrzyżują nam planów, to udostępnimy na terenie miasta punkty wsparcia dla osób, które będą miały problemy techniczne z zagłosowaniem przez internet – tłumaczy Anna Ardelli, naczelniczka Wydziału Spraw Społecznych w UM.
Listę zadań, które trafią do realizacji, poznamy 28 maja.
W ostatnim budżecie obywatelskim, jaki doszedł do skutku, czyli tym z 2019 r., zagłosowało 1301 osób (prawie 9 proc. złotoryjan). To blisko 3 razy więcej niż przy pierwszej edycji budżetu. Mieszkańcy wybierali spośród 15 projektów. Ogromna większość (1161) oddała głos przez internet.
Ubiegłoroczna edycja ZBO została wstrzymana przez burmistrza Roberta Pawłowskiego w marcu z powodu wybuchu pandemii. Urząd chciał uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Miasto zdążyło przeprowadzić tylko nabór wniosków. Złotoryjanie złożyli wtedy 30 propozycji. Prawdopodobnie większość z nich pojawi się w tegorocznym ZBO. Trzeba jednak pamiętać, że zeszłoroczne projekty nie przejdą automatycznie na ten rok – należy je ponownie zgłosić w UM.