Rozpoczęło się szukanie skarbów Zamku Grodziec (FOTO)
ZAGRODNO. Łukasz ORLICKI - historyk, szef działu badań terenowych i archiwalnych IBHiK, założyciel i kierownik Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca „GEMO", Arkadiusz PAWŁOWSKI z amerykańskiej firmy FARO, wójt gminy Zagrodno Karolina BARDOWSKA, kasztelan Zamku Grodziec Piotr JANCYSZYN i Krzysztof WOJTAS, nauczyciel akademicki, historyk, odpowiedzialny za wizerunek i promocję Zamku Grodziec w środowe przedpołudnie przed licznie przybyłymi dziennikarzami zakomunikowali iż rozpoczyna się wielka penetracja zamkowych pomieszczeń, zakamarków itp.
- Na początek specjalistyczne urządzenia skaner Faro Focus "prześwietli" ściany skarbca odkrytego w podziemiu a następnie kilka innych zamkowych pomieszczeń - mówiła wójt Karolina BARDOWSKA. - Następnym krokiem będzie penetracja studni znajdującej się na dziedzińcu. I jak zapewniają mnie fachowcy w branży historycznych poszukiwań właśnie tam może się kryć prawdziwa "bomba".
- Urządzenie skaner laserowy FARO służy do bardzo precyzyjnych pomiarów geometrycznych pomieszczeń - mówi Arkadiusz PAWŁOWSKI, z firmy FARO. - Wiązka laserowa odmierza odległość do ściany, mierzy grubość ściany. Jeden skan trwa ok.4 minuty. Pomieszczenie tego rodzaju czyli sala komnatowa biesiadna wymaga wykonania minimum czterech skanów. Dzięki tym pomiarom uzyskujemy odwzorowanie geometrii obiektów, sprawdzamy grubość ściany. Mamy przesłanki - nie chciałbym tutaj za dużo ujawnić - iż są pomieszczenia o grubszych ścianach. jak chociażby w skarbcu. Skaner ujawni nam czy to zwykła czynność dawnych mistrzów budownictwa czy np. coś jest zamurowane, wejście do innej komnaty, lochów czy ślepego zakamarka. Efektem skanów są zdjęcia, które zostaną poddane analizie z udziałem badaczy.
- Zamek Grodziec to prawdziwa perła historyczna na Dolnym Śląsku - powiedziała wójt Karolina BARDOWSKA. - W przeszłości wiele tajemnic tego zamku zostało odkrytych, ale ostatnio pojawiły się mocne przesłanki, że wciąż jest wiele do odkrycia. Nie chciałabym za dużo ujawnić, ale może być o naszym zamku w kontekście tego co być może odkryte zostanie będzie głośno nie tylko w Polsce. Prowadzone prace nie zakłócają funkcjonowania zamku, zapraszam turystów i już pierwsza popandemiczny weekend kiedy to odwiedziło nas ponad 1000 osób pokazuje jaką popularnością cieszy się zamek.
Łukasz ORLICKI, koordynator prac badawczych na Zamku Grodziec: - Na początek bierzemy pod lupę skarbiec odkryty pod jedną z komnat, następnie rozpocznie skaning studni. Generalnie chcemy dostać się do podziemi zamkowych, odkryć ciągi znajdujące się pod zamkiem. Są przesłanki, że pod zamkiem znajduje się sieć podziemnych ciągów, nie odkrytych jeszcze pomieszczeń. Zaczynamy od badań laserowych, potem wystąpimy do konserwatora zabytków o zgodę na prowadzenie badań archeologicznych. Skaning jest formą robienia dokumentacji elektronicznej i to jest podstawa do dalszych działań. Prace badawcze rozpoczęliśmy na zlecenie spółki Zamek Grodziec.
Emocji związanych z rozpoczęciem pomiarów laserowych, a następnie badań archeologicznych nie krył Krzysztof WOJTAS, członek Rady Nadzorczej spółki Zamek Grodziec:
- To prawda emocje są wielkie bo i gra jest o wielką stawkę. Zamek Grodziec kryje wciąż wiele tajemnic. Dla mnie numerem 1 tych prac jest studnia na dziedzińcu. W ostatnim czasie trzy niezależne od siebie grupy badawcze zwróciły się do nas z prośba o zgodę na rozpoczęcie badań studni. To nas zainspirowało aby skorzystać z pomocy najwybitniejszych fachowców w tego typu badaniach skupionych wokół miesięcznika Odkrywca - aby rozpocząć badania pomieszczeń zamkowych i studni. Na wyobraźnię zwiedzających działa magiczne słowo "skarb". Dla mnie to także jest ważne ale zdecydowanie ważniejsze dokładne zbadanie studni. Jest wiele tajemnic. Sceptycy mówią, że na podłożu bazaltowym na którym jest osadzony zamek nie sposób kopać tuneli. Ale jest w tej chwili głębokość studni 8 metrów, ale wstępne badania pod lustrem wody dowodzą iż głębokość studni na pewno wynosi minimum 15 metrów. Nie jestem specjalistą górnictwa, ale w studni są zamontowane profesjonalne urządzenia ułatwiające zjazd w głąb studni. Być może na jakieś głębokości znajduje się tunel liczący sobie kilka kilometrów. Są zapiski dotyczące podejścia wojsk sowieckich pod mury zamku. W środku mieli być hitlerowcy a kiedy żołnierze weszli do zamku nie zastano żadnego hitlerowca. To jak wyparowali? Nie zapominajmy, że kilka lat po wojnie dysponentem Zamku było NKWD( policja polityczna) i nikt na dobrą sprawę nie wie co wówczas na zamku się działo, jakie poszukiwania były prowadzone. Byli tam przetrzymywani jeńcy wojenni, ale jak polska administracja przejęła zamek nie natrafiono na żadne ludzkie szczątki... Takie tajemnice skrywają podziemia zamku i to chcemy odkryć.
Pierwsze efekty skanowania zakamarków zamkowych powinny w postaci zdjęć być gotowe już za kilka dni. A potem rozpocznie się wielkie szukanie skarbów na Zamku Grodziec.
{gallery}galeria/wydarzenia/19-05-21-odkrycia-na zamku-grodziec-fot-ewajak{/gallery}