Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Parkingi, nowe latarnie, defibrylator? Złotoryjanie wybierają

ZŁOTORYJA. Od czterech dni trwa głosowanie w ramach złotoryjskiego budżetu obywatelskiego. Wybrać można jeden spośród 12 projektów. Aby oddać głos, nie trzeba wychodzić z domu. Z możliwości zdecydowania, na co pójdą miejskie pieniądze, skorzystało już kilkaset osób. Mogą to zrobić nawet dzieci. Które propozycje mieszkańców mają na razie największe szanse na realizację?

Parkingi, nowe latarnie, defibrylator? Złotoryjanie wybierają

Głosowanie ruszyło w poniedziałek 7 czerwca i potrwa 2 tygodnie. Strona umożliwiająca oddawanie głosów przestanie działać o północy w niedzielę 21 czerwca. Czasu jest więc jeszcze dosyć sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że aby wskazać wybrany projekt, wystarczy sięgnąć po smartfon czy komputer, a cała procedura jest bardzo prosta i zajmie nie więcej niż 5 minut.

Przypomnijmy, że prawo do głosowania w budżecie obywatelskim przysługuje każdemu mieszkańcowi Złotoryi niezależnie od wieku. A więc także dzieciom – tyle że w przypadku złotoryjan, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia, potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Głosowanie odbywa się wyłącznie elektronicznie poprzez platformę internetową zlotoryja.budzet-obywatelski.org . Osoba uprawniona do oddania głosu może to zrobić tylko raz. Po wejściu na platformę internetową wybiera 1 projekt z listy liczącej 12 propozycji, wpisuje swoje dane osobowe i klika w przycisk potwierdzający wybór.
Do godz. 12 w środę 9 czerwca zagłosowało 309 złotoryjan (dla porównania – w 2019 r., podczas poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego, głos oddało 1301 osób). Większość zrobiła to przy pomocy smartfona. Jak na razie najliczniejszą grupę głosujących stanowią mieszkańcy w wieku 36-49 lat (39 proc.).

Największe poparcie zyskują na razie projekty dotyczące rodzinnych weekendów z tenisem, remontu ul. Polnej oraz zakupu urządzeń sensoryczno-naukowych do Przedszkola Miejskiego nr 2.

Dodajmy, że do rozdysponowania pomiędzy propozycje mieszkańców miasta jest 120 tys. zł. Do realizacji trafi 6 zadań z największą liczbą głosów.

Złotoryjanie zgłosili w tym roku do budżetu obywatelskiego 16 pomysłów, nie wszystkie jednak spełniały wymogi formalne i merytoryczne określone przez miasto. Cztery odpadły jeszcze przed głosowaniem, m.in. z powodu zbyt wysokich kosztów czy przeszkód technicznych w ich realizacji (np. niewystarczająca ilość miejsca w lokalizacji wskazanej przez wnioskodawcę).

Połowa projektów ma charakter infrastrukturalny. Znalazła się wśród nich poprawa jakości oświetlenia na osiedlu Nad Zalewem – chodzi o wymianę tradycyjnych opraw na LED-owe na ul. Bystrzyckiej i Bobrzańskiej. Jest też wniosek o posadowienie lampy oświetlenia ulicznego zasilanej energią słoneczną na ul. Widok, między posesjami nr 14 i 16. Trzecie zadanie dotyczy remontu nawierzchni ul. Polnej, co ma poprawić komfort użytkowania drogi i bezpieczeństwo. Do tego dochodzi stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych przy ul. Konopnickiej, w podwórzu za budynkiem nr 8, oraz zagospodarowanie na parking samochodowy fragmentu nieużytkowanej działki przy Przedszkolu Miejskim nr 1, graniczącej z dolną częścią ogrodu przedszkolnego (obok przepompowni na ul. Cichej). Pojawił się ponadto pomysł odbudowy skradzionego obelisku na cmentarzu w Złotoryi, na którym znajdowały się na nim 4 wizerunki: twarz dziecka, młodzieńca, starca, oraz czaszka.

Złotoryjanie będą mogli też zagłosować za rozbudową sieci defibrylatorów AED – kolejne ogólnodostępne urządzenie do ratowania życia miałoby być zamontowane w dolnej części starówki, na pl. Jana Matejki lub ul. Krótkiej.

Jest również kilka projektów dotyczących rekreacji, edukacji i kultury. Jeden z nich to „rodzinne weekendy z tenisem”, czyli nauka i doskonalenie 2 razy w miesiącu gry na kortach tenisowych przy ul. Konopnickiej. Kolejne zadanie polega na doposażeniu terenu zielonego przy Przedszkolu Miejskim nr 2 w dwa interaktywne urządzenia sensoryczno-naukowe, które łączą naukę z zabawą. Podobny charakter ma nauka podstaw programowania, kodowania i robotyki z wykorzystaniem aplikacji TIK oraz akcesoriów LEGO Mindstorms, z której będzie mogła skorzystać grupa dzieci w wieku 8-10 lat. W budżecie obywatelskim pojawił się także projekt nagłośnienia stadionu miejskiego – chodzi o system, który pomoże obsłużyć różnego rodzaju imprezy organizowane na obiekcie przy ul. Sportowej. Inny pomysł to wyposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w specjalną wrzutnię, czyli całodobowe urządzenie do samodzielnego zwrotu książek.

Powiązane wpisy