Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gospodarka śmieciowa w Złotoryi

ZŁOTORYJA. Kilka razy w tygodniu pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Złotoryi otrzymują zgłoszenia o zaśmiecaniu boksów śmietnikowych na osiedlach miasta. Mieszkańcy dzwonią wyraźnie zirytowani – i nie ma się co dziwić. W okolicach boksów śmietnikowych można znaleźć wszystko - począwszy od opon samochodowych, przez elementy wyposażenia mieszkania, po gruz i odpady poremontowe.

Gospodarka śmieciowa w Złotoryi

Należy natomiast pamiętać, że komunalne boksy śmietnikowe są przeznaczone do gromadzenia odpadów we właściwych pojemnikach dla określonych frakcji:
- czarne pojemniki - odpady zmieszane,
- niebieskie pojemniki - papier,
- żółte pojemniki – butelki PET, metale i tworzywa sztuczne,
- zielone pojemniki – szkło kolorowe,
- białe pojemniki – szkło bezbarwne
- pojemniki w kolorze brązowym -odpady biodegradowalne.

Dostawienie przy pojemnikach, czy w miejscu boksu śmietnikowego odpadów innych niż te, dla których boks jest przeznaczony, jest niczym innym, jak zaśmiecaniem terenu publicznego. Pomijając wątpliwe walory estetyczne, na które w ten sposób skazywane są także osoby, którym na sercu leży ład i porządek współdzielonej przestrzeni, to istnieje wysokie ryzyko, że mieszkańcy zaczną ponosić odpowiedzialność finansową za tego typu działania

Wszelkie takie działania uważamy za nieodpowiedzialne i w całości je potępiamy.

W wielu polskich miastach problemy z podrzucanymi odpadami są rozwiązywane poprzez montaż foto pułapek (tym samym zidentyfikowaniem i ukaraniem bezpośrednio sprawcy bałaganu) oraz karanie mieszkańców budynków, do których przypisany jest konkretny boks śmietnikowy. Lepiej zastanowić się nad tym, czy warto wyrzucać swoje pieniądze „do śmieci”, zanim i do naszego miasta dotrze ten trend i kary zaczną być stosowane.

Warto tutaj nadmienić, że zgodnie z przepisami, nielegalny wywóz gruzu i wysypywanie go w miejscach do tego nieprzeznaczonych (czyli także w boksach śmietnikowych), to wykroczenie zagrożone grzywną nawet w wysokości 5 tys. zł.

Wystawianie odpadów wielkogabarytowych (m.in. pralek, lodówek, telewizorów, tapczanów, mebli czy opon) obok boksów śmietnikowych, czy przed nieruchomość to zaśmiecanie, traktowane jako wykroczenie, zagrożone karą grzywny 500 zł.

W naszym mieście Wydział Gospodarki Odpadami dokonuje kontroli boksów śmietnikowych, zawartości pojemników i stosuje wspomniane powyżej kary.

Aby zmniejszyć ilość odpadów wielkogabarytowych pojawiających się pod boksami śmietnikowymi, umieściliśmy przy boksach śmietnikowych przy najbardziej newralgicznych punktach naszego miasta tabliczki informujące o sposobach legalnego pozbycia się odpadów.

Jednym z takich sposobów jest zamówienie transportu wraz z załadunkiem – wówczas mieszkaniec nie musi się martwić o zagospodarowanie na przykład starej wersalki, czy zużytych mebli kuchennych. Odebrane odpady zostają przewiezione do PSZOK, skąd przeładowywane na kontener są przekazywane do unieszkodliwienia.

Drugą propozycją z naszej strony jest wynajęcie kontenera na odpady. W umówionym terminie dostarczany jest kontener, w którym można umieścić gruz, odpady wielkogabarytowe lub biodegradowalne takie jak duże, ścięte gałęzie, czy też krzewy. Po zakończeniu usługi kontener jest przekazywany do unieszkodliwienia. Atrakcyjna cena tej usługi obowiązuje wyłącznie w przypadku, gdy w kontenerze znajdują się odpady jednolite (tzn. tylko meble, lub tylko gruz), lub gdy różne frakcje są od siebie odseparowane w sposób umożliwiający ich przygotowanie do przeładunku i przekazania do unieszkodliwienia. W innym przypadku zawartość takiego kontenera jest traktowana jako odpad zmieszany i rośnie cena całej usługi.

W związku z planowaną budową PSZOK w naszym mieście Urząd Miejski umożliwił mieszkańcom korzystanie z tzw. „TYMCZASOWEGO PSZOK” zorganizowanego roboczo na terenie nieczynnego kąpieliska w Złotoryi przy ul. Legnickiej 40. Tuż za bramą wjazdową ustawione są kontenery, w których można umieszczać odpady takich frakcji jak odpady wielkogabarytowe, gruz, opony oraz odpady biodegradowalne.
PSZOK przy ul. Legnickiej 40 w Złotoryi przyjmuje odpady w dniach:
PONIEDZIAŁEK 10.00 – 18.00
ŚRODA i PIĄTEK 8.00 – 16.00

UWAGA! W poniedziałki w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmowane są odpady wielkogabarytowe, opony, gruz oraz odpady biodegradowalne, natomiast w środy oraz piątki przyjmowany jest gruz i odpady biodegradowalne.

Powiązane wpisy