Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gdzie trafi milion?

ZŁOTORYJA. Siłownia w Hali Sportowej „Tęcza” zostanie rozbudowana dzięki nagrodzie pieniężnej, jaką nasze miasto otrzymało za najlepszy wynik w konkursie szczepień. Nowy sprzęt diagnostyczny za wygraną ma zyskać również Przychodnia Rejonowa.

Gdzie trafi milion?

Złotoryja jest jednym ze zwycięzców ogólnopolskiego konkursu na „najbardziej odporną gminę” zorganizowanego w ramach Narodowego Programu Szczepień. Osiągnęliśmy na koniec października najwyższy wskaźnik wyszczepienia mieszkańców w dawnym województwie legnickim (53,07 proc.). W nagrodę otrzymaliśmy 1 mln zł, który możemy przeznaczyć na dowolny cel związany ze zwalczaniem COVID-19. Wstępnie wiadomo już, jak ratusz podzieli te pieniądze.

Duża część nagrody będzie przeznaczona na stworzenie sali do ćwiczeń funkcjonalnych w hali sportowej przy ul. Wilczej. To projekt, który na realizację czeka od kilku lat, zawsze jednak brakowało pieniędzy. A te są potrzebne choćby do wyremontowania pomieszczeń po saunie oraz na zakup urządzeń treningowych.

Ćwiczenia funkcjonalne polegają na imitowaniu ruchów wykonywanych przez człowieka na co dzień przy zwykłych czynnościach, tyle że odbywa się to w szybszym tempie i z licznymi powtórzeniami. Taki intensywny trening ma na celu wszechstronne wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania ich masy. Można go wykonywać także z wykorzystaniem piłki lekarskiej, taśmy, sztangielek, stepów czy drabinek koordynacyjnych.

– Taki trening to nie tylko doskonała profilaktyka przed chorobami. Ma też zbawienny wpływ na płuca, będzie więc przydatny dla ozdrowieńców po covidzie, którzy chcą wrócić do dawnej kondycji – tłumaczy Jacek Zańko, kierownik hali sportowej.

Na wygranej ma również skorzystać Przychodnia Rejonowa w Złotoryi, która na początku roku, w pierwszej fazie rządowego programu, wzięła na siebie ciężar szczepień złotoryjskich seniorów i wprowadziła dla nich własny system zapisów na zabieg, co umożliwiło podanie szczepionki większej liczbie złotoryjan. Był to najprawdopodobniej klucz do zwycięstwa w konkursie, bo nasze miasto ma zaszczepioną rekordową liczbę mieszkańców po siedemdziesiątce. Do miejskiej lecznicy zakupiony zostanie nowoczesny aparat USG, który będzie wykorzystywany do wykonywania szeregu badań diagnostycznych pozwalających na wczesne wykrycie wielu schorzeń.

Pozostałą część nagrody miasto chce rozdysponować w ramach pomocy finansowej pomiędzy placówki medyczne angażujące się bezpośrednio w walkę z pandemią koronawirusa: szpital powiatowy, pogotowie ratunkowe i sanepid.

Powiązane wpisy