Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Najlepsi samorządowcy (RANKING). Wygranym burmistrz Świerzawy

REGION. Burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski wygrał w Wielkim Rankingu Samorządowców regionu legnickiego. Czytelnicy portalu e-legnickie.pl oceniali bieżącą kadencję władz w regionie. Na podium znaleźli się również burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła oraz burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak. Dziś prezentujemy ranking starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów. W najbliższych dniach ukaże się także ranking rad: powiatów, miejskich i gmin.

Najlepsi samorządowcy (RANKING). Wygranym burmistrz Świerzawy

Przez kilka tygodni czytelnicy naszego portalu oceniali w skali szkolnej (od 1 do 6) włodarzy w naszym regionie. Oddali w sumie kilkanaście tysięcy głosów. Ranking cieszył się dużym zainteresowaniem, szczególnie w większych miastach regionu. Bywały, choć w niedużej skali, próby nabijania głosów przez obejście systemu, jednak były one oznaczane, a głosy usuwane.

Jak powstawał ranking? Czytelnicy oceniali w skali szkolnej od oceny niedostatecznej do celującej. Ponieważ przy głosowaniu często duża rolę odgrywają emocje, z góry zakładaliśmy, że skrajne oceny, tj. 1 i 6 będą miały niższą wagę. Miało to zmniejszyć czynnik emocjonalny oceniających. Stąd ocena jest liczona jako średnia ważona. Dużych różnic przy średniej arytmetycznej jednak nie było, a potwierdziło się, że w większości przypadków zdecydowanie najczęściej czytelnicy dawali oceny skrajne.

WNIOSKI
Czytelnicy, zazwyczaj, dość surowo oceniali swoje władze. We wszystkich głosowaniach najczęściej dawali ocenę niedostateczną. Drugą oceną w kolejności, którą najczęściej przyznawali, była ocena celująca. Pozostałe oceny (2-5) rozkładały się w miarę równomiernie.

Nikt z samorządowców nie otrzymał na koniec oceny bardzo dobrej. Najwyższe oceny, dobry z plusem, otrzymało czterech przedstawicieli władz, tj. burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski (43 lata), burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła (42 lata), burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak (42 lata) oraz wójt gminy Chojnów Andrzej Pyrz (46 lat). Co ciekawe, każdy z tych włodarzy w wyborach w 2018 roku wygrywał w I turze mając co najmniej 68,51% głosów. Wyniki w rankingu nie powinny więc dziwić.

Nie uwzględniając Zdzisława Tersy, dotychczasowego wójta gminy Kunice, który został odwołany w referendum, nikt nie dostał też oceny niedostatecznej. Blisko tego był starosta lubiński Adam Myrda (71 lat) z oceną dopuszczającą minus. Zresztą, starostowie nie są wybierani bezpośrednio przez wyborców, a przez radnych i to też widać w wynikach rankingu. Większość z nich znajduje się w dolnej części klasyfikacji.

Czytelnicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, dali pewien znak swoim władzom. Choć oceny, w ramach internetowego głosowania, nie są precyzyjnym odzwierciedleniem preferencji wyborczych - te poznamy dopiero w następnych wyborach - to na pewno są pewnego rodzaju barometrem nastrojów. Władze mają więc szansę wykorzystać wyniki i wyciągnąć wnioski. Do wyborów pozostało kilkanaście miesięcy. My na pewno będziemy chcieli powtórzyć ranking jeszcze przed wyborami.

ranking samorzadowcow 2022 a