Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Majówka z geobusem, czyli nowy sposób na zwiedzenie Krainy Wygasłych Wulkanów

ZŁOTORYJA. To będzie majówka, jakiej jeszcze na Pogórzu Kaczawskim nie było! Przez 4 dni turystów po Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów będzie woził tzw. geobus. Dla tych, którzy nie dysponują własnym transportem, to niepowtarzalna szansa na zwiedzenie atrakcji Pogórza Kaczawskiego. I to za darmo.

Majówka z geobusem, czyli nowy sposób na zwiedzenie Krainy Wygasłych Wulkanów

Geobus kursować będzie od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja. Trasa poprowadzi po 85-kilometrowej pętli zaczynającej się i kończącej w Złotoryi. Czas przejazdu szacowany jest na 2 godziny i 11 minut. Geobus ma każdego dnia trzykrotnie objeżdżać Krainę Wygasłych Wulkanów. Szczegółowe rozkłady jazdy są jeszcze w opracowaniu.

Z geobusu będzie można skorzystać bezpłatnie. Jest to wspólna inicjatywa miasta Złotoryi oraz gmin: Świerzawy, Złotoryi i Zagrodna. Na trasie znajdą się najciekawsze atrakcje Pogórza Kaczawskiego: dwie winnice – Kindler w Uniejowicach i Agat Sokołowcu, zamek Grodziec, Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie, romański kościół św. Jana i św. Katarzyny w Świerzawie oraz Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie. No i oczywiście Złotoryja, największy ośrodek Krainy Wygasłych Wulkanów, ze swoją zabytkową starówką i Muzeum Złota.

Geobus jest odpowiedzią na potrzeby osób niedysponujących własnym transportem, a także tych, którzy chcieliby po prostu zostawić samochód w domu i skorzystać z alternatywnej formy podróżowania. Inicjatywa czterech samorządów to projekt pilotażowy, ale niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości właśnie w ten sposób zostanie rozwiązana na terenie naszego geoparku kwestia komunikacji publicznej, która w tej chwili mocno kuleje.

– Staramy się o certyfikat UNESCO dla geoparku. Podczas wrześniowej wizytacji ekspertów z tej organizacji padały pytania, czym można się poruszać po Krainie Wygasłych Wulkanów. Geobus stanowi prototypowe rozwiązanie demonstrujące, jak można by zwiedzać atrakcje historyczne i geologiczne naszego regionu dzięki komunikacji publicznej. Powinna być ona tak zorganizowana, aby podnosić dostępność turystyczną najciekawszych miejsc geoparku oraz zwiększać liczbę gości je odwiedzających. Podczas majówki sprawdzimy to w praktyce – podkreśla Katarzyna Iwińska z Urzędu Miejskiego w Złotoryi.

Rozkład jazdy oraz opis poszczególnych atrakcji mają się wkrótce znaleźć stronie www.gorykaczawskie.pl/geobus.

Powiązane wpisy