Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Złotoryjanie pionierami – jako pierwsi w Polsce używają kart płatniczych w mObywatelu

ZŁOTORYJA. Złotoryja staje się liderem cyfryzacji usług miejskich! Mieszkańcy najstarszego miasta w Polsce jako pierwsi w kraju mogą przeprowadzać e-płatności związane z podatkami komunalnymi za pomocą karty płatniczej. – To dla nas wielki krok naprzód, cieszymy się, że możemy oferować złotoryjanom nowoczesne i bezpieczne rozwiązania, które ułatwiają im życie – podkreśla burmistrz Paweł Kulig. A Ministerstwo Cyfryzacji stawia Złotoryję jako wzór dla innych samorządów.

Złotoryjanie pionierami – jako pierwsi w Polsce używają kart płatniczych w mObywatelu

Złotoryja znalazła się wśród 50 polskich samorządów, które wzięły udział w pilotażowym programie ePłatności. To usługa wprowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji do aplikacji mObywatel. Umożliwia mieszkańcom opłacanie zobowiązań wobec miasta – takich jak podatek od nieruchomości czy opłata za gospodarowanie odpadami – szybko, bez wychodzenia z domu i, co najważniejsze, bez prowizji. Płatność jest dokonywana przy pomocy BLIK-a.

Złotoryjski ratusz postanowił pójść jednak jeszcze dalej w ułatwieniu życia mieszkańcom i kilka tygodni temu zaczął się przygotowywać do wprowadzenia płatności internetowych w mObywatelu także za pomocą kart płatniczych. Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało, że nową usługę przetestuje właśnie u nas.

– Dzięki zaangażowaniu naszego partnera, firmy Info-System Groszek, która dostarcza nam oprogramowanie do obsługi księgowości, byliśmy jedynym urzędem w Polsce gotowym na przeprowadzenie tego rodzaju testu – podkreśla Piotr Rewig, główny specjalista ds. informatyki i lider cyfryzacji w Urzędzie Miejskim w Złotoryi. – Choć jesteśmy stosunkowo niewielką jednostką, dysponujemy zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Test nowej usługi odbył się 9 sierpnia i przebiegł bez poważniejszych problemów. Pionierskiej e-płatności przy pomocy karty płatniczej dokonał burmistrz Paweł Kulig.

– Jesteśmy dumni, że jako pierwsze miasto w Polsce mogliśmy przetestować płatności kartą w mObywatelu, a wynik tego testu zakończył się pozytywnie. To dla nas wielki krok naprzód i cieszymy się, że możemy oferować mieszkańcom Złotoryi nowoczesne i bezpieczne rozwiązania – zaznacza burmistrz.

Wczoraj o sukcesie we wdrażaniu nowej usługi poinformował oficjalnie wicepremier Krzysztof Gawkowski. Zrobił to podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji (jej zapis publikujemy poniżej), w której wziął również udział m.in. prezes BGK Mirosław Czekaj.

– Aplikacja mObywatel jest nieustannie rozwijana i ulepszana, aby jeszcze bardziej ułatwić życie obywatelom. Wprowadzenie kolejnych opcji płatności ma zwiększać wygodę i dostępność usług publicznych. Naszym celem jest, aby każdy mógł załatwiać swoje sprawy urzędowe szybko i bez zbędnych komplikacji. Pracujemy nad kolejnymi udogodnieniami – powiedział Gawkowski.

Złotoryja była stawiana przez wicepremiera jako wzór dla innych samorządów.

– Tworzymy duży cyfrowy portfel dla naszych mieszkańców. Udział takich partnerów, jak Ministerstwo Cyfryzacji oraz BGK, gwarantuje, że jest to rozwiązanie bezpieczne – tłumaczyła sekretarzyni Ewa Szczecińska-Bedryj, która reprezentowała Złotoryję na konferencji prasowej w Warszawie. – Przyjechałam z najstarszego miasta w Polsce, liczącego niespełna 15 tys. mieszkańców. Niech to będzie inspiracją dla innych, że miasta z niewielkim budżetem mogą korzystać z wielkich i nowoczesnych rozwiązać. Chcemy nadal brać w tym projekcie udział.

Przypomnijmy, że Złotoryja zdecydowała się na umożliwienie mieszkańcom płacenia podatków za pomocą aplikacji mObywatel z kilku kluczowych powodów.

– Po pierwsze, chcieliśmy uniknąć wprowadzania dodatkowych aplikacji, które mogłyby być dla złotoryjan zbędnym obciążeniem. Zależało nam na tym, aby rozwiązania cyfrowe były proste i dostępne dla wszystkich. mObywatel to aplikacja, która jest już dobrze znana i powszechnie używana przez naszych mieszkańców, chociażby do uwierzytelniania się dowodem osobistym. Dlatego też uznaliśmy, że to najlepsze narzędzie – wyjaśnia burmistrz Kulig.

Złotoryjskiemu ratuszowi zależało także na tym, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie podczas płacenia podatków online. – A takie bezpieczeństwo gwarantuje właśnie mObywatel. Jest to aplikacja, która nie tylko spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, ale także zapewnia pełną ochronę danych osobowych, co jest kluczowe przy operacjach finansowych – dodaje burmistrz. – Ważne jest również to, że wszystkie opłaty są dla mieszkańców całkowicie pozbawione prowizji. Chcieliśmy uniknąć obciążania mieszkańców dodatkowymi kosztami za operacje bankowe. A taką formułę gwarantuje mObywatel.

Poprzez ePłatności złotoryjanie mogą uregulować podatek od nieruchomości (osoby fizyczne), opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (w zabudowie jednorodzinnej), podatek leśny i rolny (również tylko osoby fizyczne), a także łączne zobowiązanie pieniężne.

Projekt ePłatności w mObywatelu prowadzony jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Fundacją Polska Bezgotówkowa. Obecnie korzysta z niego już ponad 50 polskich gmin, a wkrótce dołączą kolejne. Na koniec lipca 2024 r. zrealizowano za pomocą ePłatności, przy pomocy BLIK-u, aż 78 300 transakcji. Teraz użytkownicy – dzięki prekursorskim rozwiązaniom przetestowanym w Złotoryi – będą mogli płacić także kartami bankowymi.

fot. Ministerstwo Cyfryzacji/www.gov.pl/web/cyfryzacja

Powiązane wpisy