Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Święto Plonów gminy Pielgrzymka. Wojcieszyn gospodarzem (FOTO)

PIELGRZYMKA. Kiedy rolnicy sprzątają z pól zboża- zwyczaj każe podziękować Bogu za otrzymane łaski. W Gminie Pielgrzymka dziękczynną mszę świętą za uzyskane plony i pracę rolników celebrował ks. Franciszek Wróbel. Po wyjściu z kościoła starostowie dożynek: Anna i Krzysztof SZELIGA z Wojcieszyna zaprosili obecnych do uroczystego Ceremoniału Chleba. Barwny korowód dożynkowy z dożynkowymi wieńcami udał się na plac świętowania obok Wiejskiego Domu Kultury. Pod sceną stanęły misternie wykonane, słomiane dzieła sztuki. Wszystkie wieńce dożynkowe cieszyły oczy oglądających pomysłowością i różnorodnością. - Dożynki to szczególna okazja, by podziękować rolnikom, przekazać wyrazy szacunku i wdzięczności za Ich ciężką pracę i codzienny trud, za każdą kroplę potu zraszającą naszą rolę oraz za umiejętność współpracy i jednoczenia się wokół wspólnego celu - mówił ze sceny wójt Tomasz SYBIS nie omieszkując pochwalić się tempem rozwoju gminy i boomem inwestycyjnych, którego podstawą jest współpraca z władzami województwa i współpraca z rządem.

Święto Plonów gminy Pielgrzymka. Wojcieszyn gospodarzem (FOTO)

Formalnie gospodarzem gminnego Święta Plonów było sołectwo Wojcieszyn i sołtys Agnieszka Koszulińska, która w towarzystwie wójta Tomasza SYBISA otworzył gminne dożynki. Tradycyjnie perfekcyjnie imprezę przygotowała Gminne Centrum Kultury i Biblioteka z p.o. dyrektor Marią WĘGIEREK na czele, która jak się okazuje jest godną następczynią Beaty Gralak, obecnej wicestarosty Powiatu Złotoryjskiego.

Przy okazji dożynek nie mogło zabraknąć dzielenia się chlebem. Przedstawiciele gminy, samorządowcy i zaproszeni goście pokroili pachnące bochny upieczone z tegorocznych ziaren i rozdali je mieszkańcom. Przy okazji rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszy wieniec do dożynkowego konkursu stanęło 8 przepięknych, perfekcyjnie wykonanych wieńców.Ten kto nigdy nie robił takiego cuda nie wie ile pracy i cierpliwości wymaga jego stworzenie.

Po części oficjalnej przyszedł czas zabawę. Rozpoczęły się występy zespołów folklorystycznych, tańce i śpiewy. Mieszkańcy mogli spróbować pyszny dań przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i niech żałuje ten, kto się nie zdecydował na degustację!

Nie zabrakło występów zespołów folklorystycznych a wszystko miało wymiar gminnej zabawy ludowej bez zbędnego zadęcia komercyjnego.

Fot. Bożena Ślepecka

Powiązane wpisy