Konserwator zabytków w sprawie schodów do parku miejskiego
LEGNICA. W nawiązaniu do artykułu p.t. „Konserwator zabytków czeka aż sobie ktoś kark skręci na schodach w parku?” zamieszczonego na stronie https://e-legnickie.pl/ w dniu 15.12.2022 r. głos w przedmiotowej sprawie zabrał i swoje stanowisko wyraził Kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Delegatury.
"Wymieniony powyżej artykuł ten jest wyjątkowo nierzetelny i stronniczy. Informujemy, iż pełnomocnik Gminy Legnica dopiero w październiku bieżącego roku przedłożył do legnickiej Delegatury WUOZ we Wrocławiu koncepcję zagospodarowania części parku w sąsiedztwie dawnego Domu Strzeleckiego, obecnie nazywanego Teatrem Letnim. Dopiero w przedłożonej dokumentacji znalazły się informacje w zakresie remontu rzeczonych schodów, o których mowa w ww. artykule.
W sprawie wskazanych schodów w parku miejskim nie były podejmowane wcześniej żadne konsultacje czy rozmowy. Konieczność remontu schodów jest wskazana dopiero w aktualnie przygotowywanej dokumentacji, wobec czego tendencyjnym jest stwierdzenie, że nie ma zgody konserwatora na remont wskazywanych schodów. Jeżeli ze strony właściciela nieruchomości nie ma zapytania dotyczącego remontu schodów, organ konserwatorski nie może zająć stanowiska w sprawie.
Kierownik Delegatury w Legnicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków nie jest „hamulcowym” w rozwoju miasta, wypełniając ustawowe zadania organu konserwatorskiego we współpracy w zrównoważonym rozwoju miasta i regionu. W zakresie prac rewaloryzacyjnych planowanych na terenie parku, w skład których m.in. wchodził remont lub wykonanie nowych schodów od ul. Korfantego, zajęto stanowisko w formie opinii, i po dogłębnej analizie objętego opracowaniem terenu przekazano uwagi pełnomocnikowi właściciela.
Przyznać należy racje dziennikarzowi - „miasto mogłoby już dawno uporać się z remontem schodów”. W tym celu należało wcześniej podjąć działania w zakresie koniecznym do ich remontu; jak wskazano – wniosek w sprawie wpłynął w październiku bieżącego roku.
Wskazania w ww. artykule, że konserwator zabytków „ma racje, że zabytek musi zachować swój stan sprzed ponad 100 lat, a przecież wtedy wózków inwalidzkich nie było”, trąci przaśną ignorancją zarówno w rozumieniu roli organu konserwatorskiego, jak i idei ochrony dziedzictwa kulturowego – co ważne, powyższa treść kłamliwie prezentowana jest jako stanowisko organu konserwatorskiego. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w art. 25 wprost wskazuje na konieczność uwzględnienia możliwości dostosowania zabytku dla osób ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. Poz. 1062), organ zaś przestrzega powyższego przepisu w swoich działaniach. Przykładowo - w obrębie fontann, za zgodą WKZ, wykonano ciągi komunikacyjne dla osób ze szczególnymi potrzebami; co istotne, elementu tego pierwotny projekt nie uwzględniał, a właściciel nieruchomości zwrócił na niego uwagę dopiero w trakcie wykonywania prac.
Obecnie opracowywana dokumentacja również obejmuje zejścia dla osób ze szczególnymi potrzebami, jednakże istnieje konieczność jej uszczegółowienia i doprecyzowania, aby rozwiązania te były funkcjonalne, bezpieczne i dostosowane do obiektu, w obrębie którego będą realizowane". - napisał do nas Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu Kierownik Delegatury w Legnicy -Małgorzata Lisewska.