Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Konferencja dotycząca ukraińskiej przedsiębiorczości (FOTO)

LEGNICA.  Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zorganizowały konferencję „Miasto - przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce”. Dyskusja odbyła się w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Legnicy. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Adam Babuśka, starosta powiatu legnickiego, Andrzej Pyrz, wójt gminy Chojnów, Przemysław Bożek, prezes LSSE w Legnicy oraz Krzysztof Kielec, prezes Kostrzyńsko-Słubieckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Konferencja dotycząca ukraińskiej przedsiębiorczości (FOTO)

Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie Polska otworzyła szeroko drzwi dla osób szukających schronienia przed rosyjską inwazją. Część z nich powróciła do kraju, inni wyjechali dalej, a niektórzy planują pozostać w Polsce na dłużej, traktując nasz kraj jako miejsce do życia i prowadzenia biznesu.

Szacuje się, że na Dolnym Śląsku mieszka ok. 300 tys. Ukraińców. Jeszcze przed wojną zauważono tendencję wzrostową przedsiębiorczości ukraińskiej w Polsce. Świadczy o tym m.in. zwiększenie aktywności migrantów w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej: według stanu na koniec maja 2022 r., w Polsce działały 22 344 firmy z ukraińskim kapitałem, z czego co dziesiąta jest zarejestrowana na Dolnym Śląsku. Ponadto specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy otworzyła możliwość prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla miast i całokształtu gospodarki jest to zarówno wyzwanie, jak i impuls do działań zachęcających do zakotwiczenia w Polsce.

Trudno jednak jest podać dokładne dane co do ilości osób żyjących obecnie w Polsce. W Legnicy nadano ok. 5 tys. Ukraińcom numer PESEL. Ile aktualnie osób żyje w naszym mieście, trudno powiedzieć.

- W sumie zatrudnionych w Legnicy może być ok. 10 tys. osób z Ukrainy. Mówimy o tych osobach, które przyjechały do Legnicy przed wybuchem wojny oraz tych, którzy pojawili się po tym jak konflikt się rozpoczął. 100 osób zdecydowało się na założenie własnej dzielności gospodarczej. Z tego 90 procent to branża budowlana - powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Podczas dyskusji z udziałem przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych, a także środowiska biznesowego z Polski i Ukrainy dyskutowano o stanie obecnym i perspektywach rozwoju przedsiębiorczości wśród przebywających na Dolnym Śląsku obywateli Ukrainy. Ważne jest budowanie sieci powiązań gospodarczych. Dlatego otwarto biuro Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej we Lwowie.

Fot. Zbigniew Jakubowski

Powiązane wpisy