Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W kierunku Wrocławia: Top 5 tras Kolei Dolnośląskich w regionie 

LEGNICA. Jakie są ulubione trasy kolejowe mieszkańców Dolnego Śląska? Każda z pięciu najpopularniejszych linii w naszym województwie, obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, prowadzi do Wrocławia.  Najwięcej pasażerów Koleje Dolnośląskie odnotowały na trasie Wrocław – Legnica. W 2023 r.  skorzystało z niej ponad 795 tys. pasażerów.  – Stolica regionu generuje największy ruch zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Pasażerowie wiedzą, że do stolicy województwa najwygodniej i najszybciej dotrą pociągiem. Większość z 19 milionów osób, które skorzystały w zeszłym roku z usług Kolei Dolnośląskich, podróżowało właśnie do lub ze stolicy Dolnego Śląska – mówi Damian STAWIKOWSKI, prezes Kolei Dolnośląskich. 

W kierunku Wrocławia: Top 5 tras Kolei Dolnośląskich w regionie 

Ogromny ruch w aglomeracji 

Która trasa zajęła kolejne miejsce na podium w rankingu popularności? Wcale nie ta do Wałbrzycha, czyli drugiej pod względem wielkości miejscowości w regionie. Wałbrzych jest trzeci w rankingu, a wyprzedziły go niewielkie Kąty Wrocławskie, gdzie mieszka jedynie 7 tysięcy osób. 

– Ponad pół miliona pasażerów w relacji Wrocław – Kąty Wrocławskie pokazuje, jaką moc posiada kolej – mówi Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich. – Mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej chętnie korzystają z naszych przewozów na liniach, gdzie oferujemy ponad 20 czy 30 połączeń na dobę – dodaje Zdanowski. 

Dobra współpraca samorządu 

Dodatkowe kursy w wielu miejscach na Dolnym Śląsku to efekt współpracy samorządowców. Zarówno pociągi do Kątów Wrocławskich (2. miejsce w rankingu popularności), jak i do Trzebnicy (4. miejsce) i Jelcza-Laskowic (5. miejsce) współfinansowane są przez samorządy gminne.  

– Partycypowanie samorządowców wszystkich szczebli powoduje, że oferta na trasach jest coraz lepsza – mówi Tymoteusz Myrda, wicemarszałek odpowiedzialny za kolej. – Około 40 samorządów gminnych i powiatów współfinansuje projekty związane z realizacją połączeń kolejowych, a dzięki naszym wspólnym działaniom mamy najlepszą kolej w Polsce w ocenie samych podróżnych – dodaje Myrda. 

Relacja Wrocław – Jelcz-Laskowice uplasowała się na czwartym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych tras, skorzystało z niej 525 tysięcy pasażerów. Piąte miejsce w zestawieniu zajmuje natomiast trasa Trzebnica – Wrocław, na której podróżowało 405 tysięcy osób. 

Tory prowadzą do Wrocławia 

Pięć najpopularniejszych w minionym roku połączeń prowadzi do stolicy Dolnego Śląska, co nie dziwi, bo Wrocław jest przecież dla regionu kolejowym oknem na Polskę, o czym świadczy siatka połączeń z innymi miastami w kraju.  

– Wrocław jest świetnie skomunikowany z pozostałymi miejscowościami na Dolnym Śląsku, a tego oczekują od nas mieszkańcy województwa. Dolnoślązacy we Wrocławiu pracują, uczą się, studiują, robią zakupy, zwiedzają i bawią się. Patrząc na liczby za 2023 r. można dojść do wniosku, że pokochaliśmy kolej. A warto było, bo mamy najlepszego przewoźnika w kraju – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. 

TOP Kolei Dolnośląskich

Legnica - Wrocław 
795 455 
Kąty Wrocławskie - Wrocław  
547 829 
Wałbrzych - Wrocław  
537 987 
Jelcz-Laskowice - Wrocław 
525 456 
Trzebnica - Wrocław  
405 579 
 
Legniczanie współtworzą rekord pasażerów 

Znamy także najpopularniejsze destynacje z Legnicy.  Połączenie Legnica - Wrocław od lat należy do najbardziej obłożonych tras, co w kontekście komfortowych warunków podróżowania, i co dla pasażerów kluczowe, czasu przejazdu. Popularnością cieszą się również linie Legnica - Chojnów (210 tys. pasażerów) i Legnica – Lubin. Na tej drugiej trasie pociągi Kolei Dolnośląskich w ub. roku przewiozły 191 tys. osób.   

– Legniczanie, obok wrocławian, zapracowali na kolejowy rekord dolnośląski, który wspólnymi siłami osiągnęli. Ta linia bezdyskusyjnie stanowi doskonały przykład, jak ciężka praca wszystkich pracowników Kolei Dolnośląskich i kolejarzy doprowadza do tego, że coraz więcej osób korzysta z ekologicznego i najszybszego środka transportu. Bo w jaki sposób, z centrum Legnicy do centrum Wrocławia dotrzeć autem w czasie 36 minut? Taką opcję daje jedynie pociąg – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. 

Powiązane wpisy