Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rekordowy styczeń w Kolejach Dolnośląskich

LEGNICA. Jak pokazują dane, zainteresowanie ofertą Kolei Dolnośląskich wyraźnie rośnie. Według najnowszych statystyk spółki, w styczniu 2024 roku z jej usług skorzystało prawie 1,9 miliona pasażerów. W ponad 15-letniej historii przewoźnika jego pociągi nigdy nie przewiozły tak wielu osób w ciągu jednego miesiąca. Rekordy biją też inni, samorządowi przewoźnicy kolejowi.

Koleje Dolnośląskie są na dobrej drodze do pobicia kolejnego rekordu. Przypomnijmy, że w całym 2023 roku z ich usług skorzystało ponad 19 milionów osób. Biorąc pod uwagę najnowsze dane, w tym roku, liczba przewiezionych pasażerów może być znacznie większa. 

Rekordowy styczeń w Kolejach Dolnośląskich

– Zdawaliśmy sobie sprawę, że rośnie popularność przejazdów z Kolejami Dolnośląskimi, ale ostatnie dane przebiły nasze najśmielsze oczekiwania. Z pociągów KD, w styczniu br. skorzystało niemal 1,9 miliona osób. Nigdy, w ciągu jednego miesiąca, nie przewieźliśmy tak wielu pasażerów – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Porównując te dane do stycznia 2023 r. to wzrost liczby pasażerów aż o 22,6% – dodaje.
 
Rekordy biją również inni samorządowi przewoźnicy. Koleje Wielkopolskie ogłosiły, że w styczniu 2024 roku na ich pokładach zagościło 1,65 mln pasażerów. Po raz pierwszy w historii wielkopolskiego przewoźnika w ciągu jednego miesiąca z usług tej spółki skorzystało ponad półtora miliona pasażerów.

– Rok 2023 był dla Kolei Wielkopolskich rekordowy, z naszych usług skorzystało blisko 17 milionów pasażerów. Również rok 2024 zaczynamy z dużym wzrostem liczby osób podróżujących z Kolejami Wielkopolskimi. W styczniu przewieźliśmy 1 657 253 pasażerów. Jesteśmy dumni z tego, że nasza oferta przyciąga coraz więcej podróżnych, ale doceniamy też naszych stałych pasażerów – mówi Marek Nitkowski, prezes zarządu Kolei Wielkopolskich.  

Zarówno Koleje Dolnośląskie, jak i Koleje Wielkopolskie to przewoźnicy należący do samorządu województwa.

Rozwój kolei na Dolnym Śląsku spowodował, że w ciągu ostatnich pięciu lat połączenia kolejowe wróciły do miejscowości, w których żyje blisko 200 tys. Dolnoślązaków.  
 
– Połączenia kolejowe wróciły m.in. do Lubina, Bielawy, Chocianowa, Sobótki czy Świeradowa-Zdroju. Jesteśmy województwem, które prowadzi pilotażowy program rewitalizacji linii kolejowych ze środków własnych – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny w nim za kolej. 

Kolej na Dolnym Śląsku została oceniona w ankietach podróżnych jako najlepsza kolej regionalna w Polsce z oceną 6,57 (w 10 stopniowej skali). Województwo wielkopolskie jest również bardzo dobrze oceniane przez podróżnych, którzy przyznali mu 5,90 punktów. Ankiety przeprowadziło Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu.

Powiązane wpisy