Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nowy stadion i halę lodową wybudują w Lubinie? (WIZUALIZACJE)

LUBIN. W hali RCS w Lubinie podpisano dzisiaj dwa listy intencyjne: w sprawie przebudowy stadionu lekkoatletycznego i w sprawie budowy hali lodowej.  Obie inwestycje mają, w założeniach, zostać ukończone w ciągu 2- 4 lat. - Budowa nowoczesnej bazy sportowej - stadionu lekkoatletycznego i Hali Lodowej, to myślenie o pokoleniach sportowców, którzy w specjalnie przygotowanych dla nich obiektach będą rozwijać swoje sportowe talenty i reprezentować w przyszłości nasz region w zawodach najwyższej rangi. Chcemy im dać możliwość trenowania w jak najlepszych warunkach - mówi marszałek Cezary Przybylski

Nowy stadion i halę lodową wybudują w Lubinie? (WIZUALIZACJE)

O budowie nowoczesnego centrum sportowego władze Lubina mówiły podczas kampanii wyborczej w 2018 roku.  Wówczas obiecywano wybudowanie, hali lodowej, Aquaparku i stadionu lekkoatletycznego. Lubin miał mieć, jak określano, „najnowocześniejsze centrum sportowe” a od 2019 roku miał się tam odbywać Memoriał Lekkoatletyczny im. Ireny Szewińskiej.

Po niemal trzech latach władze wróciły do tych planów idąc odrobinę dalej. Dzisiaj podpisano listy intencyjne w sprawie budowy stadionu i hali lodowej.

Listy podpisali : prezydent Lubina Robert Raczyński, Marszałek Sejmiku Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Tymoteusz Myrda członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Marian Węgrzynowski Prezes Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Sportów Wrotkarskich, Dariusz Bobrek Dyrektor Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego Zagłębia Lubin i Paweł Olszański Wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Co konkretnie ma zostać wybudowane ?

Jeden z listów przewiduje wybudowanie stadionu lekkoatletycznego 3 stopnia. Oznacza to, że będzie na nim można rozgrywać zawody o randze mistrzostw Polski. Będzie to jedyny na Dolnym Śląsku stadion z ośmiotorową bieżnią. Trybuny mają pomieścić 1800 widzów. Wybudowana zostanie także hala do rozgrzewki sportowców. Inwestycja ma zostać zakończona do końca 2023 roku.

Drugi list mówi o budowie hali lodowej z krytym lodowiskiem, na którym będą mogli trenować zawodnicy uprawiający łyżwiarstwo szybkie, figurowe i hokej. Będzie także dostępna dla mieszkańców. W kompleksie ma powstać baza z pełną infrastrukturą umożliwiającą korzystanie z obiektu. Ta inwestycja ma zostać zakończona do 2025 roku.

Strony zobowiązały się do zawarcia do końca tego roku porozumień szczegółowo określających warunki współpracy. Mają tam być określone warunki i zasady współfinansowania inwestycji, zakres funkcjonalny hali i stadionu i zasady udostępniania obiektów. Jednocześnie miasto Lubin i RCS oświadczyły, że podejmą starania o pozyskanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej środków na dofinansowanie inwestycji w wysokości 70% kosztów. Pozostałe 30%  ma być wkładem własnym województwa, miasta RCS. Nie podano szacowanych kosztów inwestycji.

Listy intencyjne zawierają też ważną klauzę mówiącą o tym, że nie rodzą żadnych skutków finansowych dla żadnej ze stron.

Oznacza to, że pozostają jedynie deklaracją chęci – czy zostaną one zrealizowane zależy od wielu czynników – przede wszystkim od tego czy uda się pozyskać środki zewnętrze. Miasto Lubin podpisywało już wiele listów intencyjnych. O faktach ich realizacji nic nie słychać.

Prezydent Lubina zapowiedział, że oprócz tych dwóch przewidywanych inwestycji, niebawem poinformuje o trzeciej – aquaparku. Według jego słów ma to nastąpić „ za miesiąc – półtora”.

{gallery}galeria/wydarzenia/13_07_21_podpisanie_listow_intencyjnych_Fot_Dariusz_Szymacha{/gallery}

Powiązane wpisy