Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

ZS MCKK wybrany przez AGH z Krakowa

LUBIN. Akademia Górniczo Hutnicza z Krakowa wybrała dwie szkoły w Polsce do realizacji projektu „HoloGEM”. Jedną z nich jest Zespół Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr z Lubina. To program finansowany z europejskiego Erazmusa i będzie realizowany przez trzy lata. W programie biorą tez udział szkoły i uczelnie z Turcji i z Portugalii. 

ZS MCKK wybrany przez AGH z Krakowa

Na początku prace w ramach projektu „HoloGEM” będą dotyczyły kadry dydaktycznej. Potem w program włączeni zostaną uczniowie zarówno szkół branżowych, techników, ale też uczelni, które kształcą w kierunkach górniczych. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie realizując ten międzynarodowy projekt zaprosiła Zespół Szkół Technicznych z Rybnika i ZS MCKK z Lubina. Partnerami są te z szkoły i uczelnie z Portugalii i Turcji. Celem projektu są działania, które pozwolą stworzyć narzędzia do nauki inne, niż dotychczas.

- Do tej pory uczyliśmy się z podręczników, a teraz chcemy się uczyć z czegoś, do czego będzie dostęp niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Chodzi o np. platformy, na których będą zamieszczone cyfrowe programy i cyfrowe rozwiązania. To wszystko, co możemy przenieść i w dowolnym miejscu i czasie wykorzystać, niekoniecznie będąc w budynku szkoły. To narzędzia, które każda szkoła kształcąca w zawodach górniczych powinna mieć. W naszym przypadku to kierunki górnicze czy też przeróbkarz – wyjaśnia Lucyna Kubis, dyrektor ZS MCKK w Lubinie.

Jak zapewniają profesorowie z AGH w Krakowie, wybór szkoły z Rybnika i z Lubina poszerza możliwości, bo edukacja ma dotyczyć zarówno górnictwa węglowego, jak i rud miedzi. 

- Sam projekt ma na celu wdrożenie nowoczesnych technik wizualizacyjnych i dydaktycznych w programie w szkołach nie tylko zawodowych, ale też na kierunkach studiów opartych edukacyjnych MCKK w Lubinie to szkoła ściśle związana z KGHM, czyli z górnictwem rud miedzi. To pozwala nam na szersze spektrum. Projekt będzie realizowany z dla studentów i uczniów związanych górnictwem z szeroko pojętym górnictwem węglowym i górnictwem rud. W projekcie mamy partnerów np. z Portugalii, którzy zapewniają nam dostęp do nowoczesnych narzędzi i metod w edukacji. Nasz cel to zaimplementowanie tych nowych rozwiązań na naszym terenie, ale nie tylko. Będzie to wymiana i międzynarodowa współpraca, bo to zakłada unijny program Erazmus– podkreśla Tomasz Niedoba, profesor AGH w Krakowie.

Spotkanie robocze w siedzibie MCKK w Lubinie potrwa do piątku 24 marca. 

Powiązane wpisy