Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nie dla czadu! PGKGL rozpoczyna montaż czujników w gminnych mieszkaniach

GMINA LUBIN. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin rozpoczęło właśnie wymianę czujników tlenku węgla w lokalach znajdujących się w zasobach gminy Lubin. To niewielkie urządzenia mogące uchronić przed tragedią.

Nie dla czadu! PGKGL rozpoczyna montaż czujników w gminnych mieszkaniach

Czujniki czadu wymagają wymiany po określonym przez producenta okresie. Ten w przypadku urządzeń zainstalowanych na terenie gminy Lubin właśnie dobiega końca.

– To urządzenia, które ratują życie, pod warunkiem, że są sprawne. W związku z kończącym się okresem ważności homologacji czujników w gminnych mieszkaniach przystępujemy do ich wymiany – mówi Wojciech Dziwiński, prezes PGKGL.

Czujniki tlenku węgla wymienione zostaną w sumie w 64 lokalach znajdujących się w zasobach gminy Lubin.

PGKGL apeluje do prywatnych właścicieli budynków o sprawdzenia ważności swoich urządzeń lub montażu nowych, jeśli dotychczas nie były zainstalowane. Ten niewielki, zasilany baterią czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji.

Tlenek węgla, potocznie czad, powstaje przy niepełnym spalaniu materiałów palnych.
Proces ten zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, przy długotrwałym kontakcie powoduje śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Powiązane wpisy