Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W sercu Zagłębia Miedziowego na brak ciepła nie narzekali...

POLKOWICE. Mimo wyjątkowo srogiej zimy mieszkańcy gminy Polkowice mogli cieszyć się komfortową temperaturą we własnych domach. Sezon grzewczy na sieci ciepłowniczej należącej do Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach zakłóciło zaledwie kilka awarii.

W sercu Zagłębia Miedziowego na brak ciepła nie narzekali...

Zima w tym roku dopisała. Średnia temperatura w lutym była jedną z najniższych ostatnich lat. Pomimo gorszych warunków atmosferycznych panujących w sezonie grzewczym 2020/2021 w porównaniu do poprzedniego sezonu zimowego awaryjność sieci i węzłów należących do polkowickiego PGM-u była na podobnym poziomie.
W mieście Polkowice w szczytowym okresie sezonu grzewczego na sieci ciepłowniczej wystąpiły tylko dwie awarie. Jedna na sieci cieplnej preizolowanej przy ulicach Browarnej i Słowiańskiej (w terenie parku miejskiego). Druga natomiast na przyłączu cieplnym preizolowanym w terenie zielonym przy ul. Legnickiej 3a. Skutki tych awarii były praktycznie niezauważalne dla odbiorców ciepła. Natomiast awarii węzłów cieplnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych było siedemnaście na osiedlach: Hubala, Krupińskiego i Centrum.

– Niska awaryjność polkowickiej sieci jest wynikiem między innymi tego, że prawie cała nasza sieć ciepłownicza jest wykonana w technologii preizolowanej – mówi Jacek Kaszuba, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach. – Jednakże musimy pamiętać, że ta sieć ciepłownicza starzeje się i wymaga ciągłych prac naprawczo-konserwacyjnych. Nad prawidłowym funkcjonowaniem węzłów ciepłowniczych w mieście Polkowice czuwa zespół specjalistów zatrudnionych w Dziale

Energetyki i Pomiarów PGM Sp. z o.o. w Polkowicach, który systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, by w miarę możliwości minimalizować awaryjności sieci – dodaje.

– Ciepłownictwo to procesy, dlatego parametry nośników ciepła oraz instalacje ich wytwarzania, transportu i dystrybucji trzeba stale monitorować i regulować. Z tych powodów w układach ciepłowniczych niezbędne jest stosowanie systemów pomiarowych oraz automatyki – tłumaczy Jerzy Pólkowski, kierownik Działu Energetyki i Pomiarów PGM Sp. z o.o. w Polkowicach.

Dział energetyki i pomiarów polkowickiego PGM-u zajmuje się również przesyłaniem i dystrybucją ciepła na terenie gminy Polkowice.

– Dostarczamy energię cieplną z miejskiej sieci ciepłowniczej. Energia cieplna dostarczana jest w postaci gorącej wody o zmiennej temperaturze zależnej od warunków atmosferycznych, od 75 do 130 stopni Celsjusza. Służy do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej – mówi Jerzy Pólkowski, kierownik Działu Energetyki i Pomiarów PGM Sp. z o.o. w Polkowicach.

PGM obsługuje 243 węzły wymiennikowe i hydroelewatorowe, a w tym 169 węzłów własnych (A1) i 74 węzły obce (A2). Są to węzły jedno, dwu oraz trzyfunkcyjne. Moc zainstalowanych urządzeń to ponad 38 MW.

Powiązane wpisy