Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Tężnia w parku miejskim gotowa

POLKOWICE. Zakończyła się budowa tężni solankowej w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku. Obecnie trwa odbiór inwestycji, która została zrealizowana w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Znajdująca się obok amfiteatru miejskiego tężnia ma formę sześciokątnej drewnianej wiaty z centralną ścianą z tarniny. – Cieszę się, że w centrum Polkowic mamy miejsce, gdzie możemy oddychać mikroelementami zbawiennymi dla naszego zdrowia – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Tym bardziej, że jest to projekt społeczny, wykonany w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego, a więc jest wynikiem oczekiwań społecznych. Dziękuję liderowi tego przedsięwzięcia za inicjatywę i pomysł.

Tężnia w parku miejskim gotowa

Tężnia jest zacieniona, a w nocy będzie kolorowo podświetlona. Jej działanie polega na rozbijaniu solanki, dostarczanej z podziemnego zbiornika na witkach tarninowych, na których tworzy się aerozol wodny zawierający cenne pierwiastki, takie jak: jod, brom, magnez, żelazo, wapń czy krzem. Można to porównać do inhalacji.

Zasięg oddziaływania tężni jest spory, nawet do dziesięciu metrów, a trzeba też wiedzieć, że parowanie roztworu uzależnione jest, między innymi, od temperatury i wiatru. Wokół są ławki. Koszt inwestycji to około 213 tysięcy złotych.

Głównym argumentem inicjatorów wniosku w sprawie budowy tężni solankowej było to, że znajdujące się wokół niej powietrze, zawierające wiele cennych mikroelementów, przynosi ulgę osobom, które zmagają się z chorobami tarczycy czy przewlekłymi stanami zapalnymi układu oddechowego.

Powiązane wpisy