Powstanie strategia rozwoju miasta
ZŁOTORYJA. Ruszają prace nad strategią rozwoju Złotoryi na najbliższą dekadę. Na końcówkę września zaplanowane są warsztaty dla mieszkańców, które mają dać podpowiedź na temat tego, jak miasto powinno wyglądać za kilkanaście lat. Przygotowaniem całego dokumentu zajmie się dr Marek Obrębalski.
Po co Złotoryi strategia? Po pierwsze, wytyczy jasno i konkretnie kierunki, w których powinno się rozwijać miasto, a po drugie – ułatwi zdobycie środków finansowych na ten rozwój. Miasto potrzebuje pilnie takiego dokumentu, by efektywniej starać się o fundusze zewnętrzne. Poprzednia strategia, uchwalona jeszcze w roku 2000, mocno się już bowiem zdezaktualizowała.
– To było bardzo dobre, kompleksowe opracowanie, ale około roku 2010 zaczęła tracić rację bytu. Dziś w mieście jest zapotrzebowanie na nowy, w pełni profesjonalny dokument strategiczny – wyjaśnia Robert Pawłowski.
Burmistrz nie ukrywa, że zapisy nowej strategii rozwoju mogą się pokrywać w dużym stopniu z punktami jego programu wyborczego. – W 2014 roku, kandydując na urząd burmistrza, przygotowałem broszurkę, w której opisałem, jak widzę rozwój miasta. Złotoryjanie, wybierając mnie najpierw na pierwszą, a następnie na kolejną kadencję, dali wyraźny sygnał, że opowiadają się za tą wizją. Ten zarys strategii opierał się na trzech filarach: gospodarce, oświacie i mieszkańcach. Wiele w tych dziedzinach przez ostatnie lata udało się zrobić. Miasto dojrzało już jednak do tego, by wypracować spójną strategię na kolejną dekadę – dodaje Pawłowski. – Prace nad strategią chcieliśmy rozpocząć na początku roku, zrobiliśmy już nawet rozeznanie, ale epidemia pokrzyżowała nam plany.
Opracowanie strategii Urząd Miejski w Złotoryi zlecił Markowi Obrębalskiemu – doktorowi nauk ekonomicznych z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, byłemu prezydentowi Jeleniej Góry i obecnemu radnemu sejmiku dolnośląskiego.
– To profesjonalista w zakresie gospodarki lokalnej i strategii rozwoju, pracuje przy nich od lat, ma na swoim koncie wiele publikacji naukowych w tym temacie. Jest na bieżąco ze wszystkimi przepisami. Co najważniejsze, koordynował prace przy strategii rozwoju dla województwa dolnośląskiego, co gwarantuje naszej strategii kompatybilność z tą, która powstała dla całego regionu – tłumaczy burmistrz.
W urzędzie odbyło się już pierwsze szkolenie dotyczące prac nad strategią, w którym wzięli udział naczelnicy poszczególnych wydziałów w magistracie, kierownicy miejskich jednostek oraz radni. Spotkanie stanowiło przygotowanie do warsztatów, które mają pomóc w wypracowaniu spójnego dokumentu. Odbędą się one w formie panelu dyskusyjnego w dniach 28 i 30 września w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3. Ratusz zaprosi do udziału w warsztatach przedstawicieli złotoryjskich środowisk opiniotwórczych, m.in. działaczy społecznych, przedsiębiorców, księży.
– Ze względu na zasady bezpieczeństwa związane z epidemią możemy zaprosić określone grono osób. Jeśli po weryfikacji zaproszeń okaże się, że będą jeszcze wolne miejsca na warsztatach, udostępnimy je chętnym mieszkańcom – zapowiada Pawłowski.
Urząd nie planuje natomiast badań ankietowych przy pracach nad strategią. – Przeprowadzenie porządnej, rzetelnej ankiety wśród mieszkańców wymaga dużo pieniędzy i czasu. Poza tym ankieta niekoniecznie musi pomóc, bo jej wynikami, zwłaszcza w tak małym środowisku jakim jest Złotoryja, łatwo manipulować. Zdarza się, i to często, że takie badania odzwierciedlają nie tyle nastroje społeczne, co w większym stopniu opinię autorów ankiet – tłumaczy burmistrz.
Dodajmy, że warsztaty będą transmitowane w internecie, więc po ich zakończeniu każdy mieszkaniec będzie mógł przesłać droga mailową swoje uwagi do ustaleń.
Strategia ma być gotowa do końca stycznia 2021 r.