Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nie zaśmiecaj boksów śmietnikowych. Nowa akcja RPK

ZŁOTORYJA. Tabliczki z instrukcją, jak legalnie pozbyć się starych mebli czy gruzu, rozstawia przed nosami złotoryjan Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne. To nowy sposób na walkę z zagracaniem boksów śmietnikowych. Teraz bałaganiarzom i niechlujom trudno będzie się tłumaczyć, że nie wiedzieli, co zrobić z nienormatywnymi odpadami.

Nie zaśmiecaj boksów śmietnikowych. Nowa akcja RPK

Wystawianie odpadów wielkogabarytowych przed nieruchomość lub w inne miejsce do tego nieprzeznaczone (takie jak otoczenie boksu śmietnikowego) poza terminami ich wywozu jest niczym innym jak zaśmiecaniem miasta. To wykroczenie zagrożone karą grzywny. Poza tym zwyczajnie utrudnia pracę ekipom RPK, bo często uniemożliwia wyciągnięcie pojemników poza boks w celu ich opróżnienia.

Część złotoryjan nic sobie jednak z tego nie robi. – Pomimo umożliwienia mieszkańcom korzystania z tymczasowo zorganizowanego PSZOK-a na terenie przynależnym do nieczynnego basenu miejskiego przy ul. Legnickiej 40 oraz udostępnienia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej magazynu na rzeczy używane przy ul. Chojnowskiej, gdzie w myśl zasady „zero waste” można przywieźć, ale i zabrać ze sobą używane przedmioty, nadając im tym samym drugie życie, odpady wielkogabarytowe regularnie pojawiają się przy boksach śmietnikowych – podkreśla Marta Stępień z Oddziału Estetyki i Zieleni Miasta RPK.

W RPK mają nadzieję, że to patologiczne zjawisko ograniczą tabliczki, które zamontowano w ostatnich dniach przy boksach śmietnikowych w 10 lokalizacjach: pl. Władysława Reymonta 8, ul. Hoża 3, ul. Górna, ul. Nad Zalewem, ul. Garbarska, ul. Jesienna, ul. Słoneczna, ul. Górnicza, ul. Sportowa i pl. Uciecha. Tabliczki zawierają informację, w jaki sposób poza terminami zorganizowanych zbiórek można pozbyć się problematycznych odpadów.

– Proponujemy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to przywiezienie odpadów do PSZOK-a we własnym zakresie i tutaj podany jest numer do pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, którzy chętnie udzielą informacji, co i kiedy można przywieźć. Drugi sposób pozbycia się gruzu czy zużytych mebli to wynajęcie usługi transportowej lub kontenera za pośrednictwem RPK. Na tabliczkach wskazujemy numer do kontaktu – tłumaczy pracownica spółki komunalnej, która apeluje jednocześnie o niezaśmiecanie terenów przy boksach śmietnikowych. – Zorganizowanie transportu odpadów będzie kosztowało mieszkańców o wiele mniej, niż wynosi grzywna, która może zostać nałożona na nich wówczas, gdy zostaną przyłapani na gorącym uczynku – dodaje.

Powiązane wpisy