Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Ruszają prace nad projektem placu

ZŁOTORYJA. Złotoryjski magistrat zrobił kolejny krok w kierunku przebudowy placu Władysława Reymonta na strefę spotkań mieszkańców i ograniczonego ruchu samochodowego. Zlecił mianowicie wykonanie projektu inwestycji bazującego na koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, która wygrała w ubiegłym roku konkurs. Dokumentacja powinna być gotowa przed końcem tego roku.

Ruszają prace nad projektem placu

Przypomnijmy: zeszłej wiosny, po zakończeniu przebudowy największego skrzyżowania w mieście, Urząd Miejski w Złotoryi ogłosił konkurs dla architektów. Mieli za zadanie przygotować wizję zagospodarowania zaniedbanego obszaru znajdującego się pomiędzy nowym rondem a budynkiem Złotoryjskiego Ośrodka Kultury. Chodziło o to, aby plac stał się reprezentacyjnym dla miasta nie tylko ze względu na lokalizację, ale także z wyglądu, a przy tym był atrakcyjny, wygodny i bezpieczny dla mieszkańców. Najlepiej z tym wyzwaniem poradził sobie zespół w składzie: Michał Gałuszka, Agata Goleśna, Julia Nikodem, Szymon Opania i Patryk Prychodko, który za swój pomysł na uporządkowanie pl. Reymonta otrzymał nagrodę pieniężną od władz miasta.

Teraz wizja architektów z Gliwic ma być przekuta na konkretne rozwiązania techniczne, które pozwolą gminie miejskiej ubiegać się o środki zewnętrzne na przebudowę placu. Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej będzie kosztować 131,5 tys. zł. Przygotuje ją firma Active Line Marcin Taczalski z Lublina, która złożyła miastu najkorzystniejszą pod względem cenowym ofertę. Ma 6 miesięcy na przedstawienie efektów swojej pracy, wraz ze wszystkimi wymaganymi uzgodnieniami, decyzjami i zatwierdzeniami.

Koncepcja nowego zagospodarowania placu jest dość odważna i zakłada całkowitą metamorfozę tego miejsca. Opiera się – w dużym skrócie – na likwidacji barier architektonicznych i wydzieleniu kilku stref funkcjonalnych, w tym tej największej, przeznaczonej do rekreacji i spotkań mieszkańców, która zostanie oddzielona od ruchliwej ulicy buforem zieleni. Obecny pomnik noblisty ma być zdemontowany i zastąpiony innym elementem przestrzennym upamiętniającym patrona placu. Powstaną też strefy: przystanku (z zacienionymi ławeczkami i zadaszeniami), ośrodka kultury i baszty.

Zmieni się ponadto układ komunikacyjny, gdyż strefa przy ZOK-u zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego, a plac przetnie tzw. woonerf stanowiący połączenie ulicy i deptaku. Woonerf ograniczy liczbę pojazdów i będzie w pełni dostępny dla pieszych oraz rowerzystów, którzy na całej szerokości zyskają pierwszeństwo przed samochodami.

Powiązane wpisy